مسجد سلیمانیه کجاست؟ (Süleymaniye Mosque)

مسجد سلیمانیه در ترکیه و شهر استانبول واقع شده و یکی از جاذبه های استانبول محسوب می شود. در تور ترکیه یکی از مقصد های گردشگری، مسجد سلیمانیه استانبول است، زیرا شاهکار معماری مساجد استانبول است و به لحاظ وسعت و بزرگی، خیره کننده و حیرت آور می باشد. معمار معروف ترکیه یعنی معمار سنان (Mimar Sinan) طراحی و معماری این مسجد را بر عهده داشت.

 

 

مسجد سلیمانیه ترکیه

 

تاریخچه مسجد سلیمانیه استانبول

این مسجد معروف به دستور ثروتمند ترین سلطان عثمانی، یعنی سلطان سلیمان اول بنا شد و در میان مساجد استانبول، دومین مسجد بزرگ استانبول است که با کمک 3500 نفر ساخته شد؛ ساخت این بنا 8 به طول انجامید و در سال 1557 تکمیل شد.

این مسجد باشکوه در سومین تپه از تپه های استانبول ساخته شد و تعدادی مقبره در حیاط پشتی آن وجود دارد. در مسیر رفتن به مسجد سلطان سلیمان با چشم انداز های زیبایی از باغ ها رو به رو می شوید. این مقبره ها متعلق به خانواده سلطنتی است که شامل سلطان سلیمان و همسرش روکسلانا  یا همان خرم سلطان، دخترش مهریماه و مادر و خواهر سلطان سلیمان می شوند.

معماری مسجد سلیمانیه استانبول و بخش های مختلف آن

مسجد سلطان سلیمان با ترکیبی از معماری بیزانسی و اسلامی طراحی شده است همچنین همانطور که رسم آن زمان ایجاب می کرد، مجموعه فرهنگی نیز در کنار این مسجد احداث شده است که شامل مدرسه های قرآنی، کاروان سرا ها، بیمارستان، آشپزخانه و ... است.

ارتفاع گنبد مسجد سلیمانیه به 53 متر و قطر آن به 27 متر می رسد که این خود نشان دهنده شکوه و عظمت این مسجد بزرگ است.

4 مناره در این مسجد قابل مشاهده است که مجموعاً شامل 10 بالکن می شود. این تعداد از مناره برای یک مسجد، صرفاً به دستور سلطان قابل ساخت بودند.

طراحی داخلی این مسجد به صورت ظریفی انجام گرفته که کاشی کاری هایی به سبک ایزنیک هم در آن به کار برده شده است.

آشپزخانه موجود در این مسجد برای فقرا و نیازمندان غذا تهیه می کرد و در حال حاضر به رستوران تغییر کاربری داده و به گردشگران خدمات ارائه می دهد.

 

مسجد سلیمانیه استانبول ترکیه

 

ساعت بازدید از مسجد سلیمانیه ترکیه

ساعت بازدید از مسجد سلیمانیه ترکیه بین 9:00 تا 18:00 است اما در زمان اقامه نماز نمی توانید از آن دیدن کنید. ورود به این مسجد رایگان است.

آدرس مسجد سليمانيه استانبول

Address: Sinan Aga Mah. Zeyrek Cad. No:4 | Zeyrek, Fatih, Istanbul, Turkey

آدرس مسجد سلیمانیه استانبول با مترو یا تراموا

راحت ترین راه دسترسی به مسجد سلیمانیه استانبول، استفاده از تراموا است. شما می توانید با استفاده از تراموا در بازار Beyazit-Grand Bazaar یا دانشگاه Laleli پیاده شده و از آنجا تا مسجد سلیمانیه را پیاده روی کنید.

گراند بازار، مسجد آبی و کاخ توپکاپی، از دیگر جاذبه های استانبول هستند که در نزدیکی مسجد سلیمانیه واقع شده اند و شما می توانید پس از بازدید از آن ها از این جاذبه های استانبول نیز دیدن فرمایید.

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید