مسجد سلیمانیه در استانبول، یکی از دیدنی ترین مساجد ترکیه

در تور ترکیه، یکی از مقاصد مهم گردشگری، شهر استانبول است و برای گردشگران خارجی بازدید از مساجد ترکیه از جذابیت های سفر به این شهر می باشد. مسجد سلیمانیه از برجسته ترین مساجد زمان عثمانی است.

تاریخچه و معماری

مسجد سلیمانیه از شاهکار های معماری اسلامی به شمار می آید. این مسجد به طراحی معمار معروف ترک، معمار سنان و طی 7 سال ساخته شد. دستور ساخت این مسجد توسط سلطان سلیمان، ثروتمند ترین سلطان عثمانی صادر شد، این بنا دومین مسجد بزرگ استانبول به شمار می آید که به کمک 3500 ساخته شده است. ارتفاع گنبد این مسجد به 53 متر و قطر آن به 27 متر می رسد و این خود نشان دهنده شکوه این مسجد بزرگ است.

 

مسجد سلیمانیه ترکیه

 

4 مناره در این مسجد قابل مشاهده است که مجموعاً شامل 10 بالکن می باشد. این تعداد از مناره برای یک مسجد، صرفا به دستور سلطان قابل ساخت بودند.

مسجد سلطان سلیمان با ترکیبی از معماری بیزانسی و اسلامی طراحی شده است همچنین همانطور که رسم آن زمان ایجاب می کرد، مجموعه فرهنگی نیز در کنار این مسجد احداث شده است که شامل مدرسه های قرآنی، کاروان سرا ها، بیمارستان، آشپزخانه و ... است. آشپزخانه موجود در این مسجد برای فقرا و نیازمندان غذا تهیه می کرد و در حال حاضر به رستوران تغییر کاربری داده و به گردشگران خدمات ارائه می دهد.

 

مسجد سلیمانیه استانبول ترکیه

موقعیت مسجد سلیمانیه

در مسیر رفتن به مسجد سلطان سلیمان با چشم انداز های زیبایی از باغ ها رو به رو می شوید. این مسجد باشکوه در سومین تپه از تپه های استانبول قرار گرفته و تعدادی مقبره در حیاط پشتی آن وجود دارد. این مقبره ها متعلق به خانواده سلطنتی است که شامل سلطان سلیمان و همسرش روکسلانا  یا همان خرم سلطان، دخترش مهریماه و مادر و خواهر سلطان سلیمان می شوند.

طراحی داخلی این مسجد و مقبره ها به صورت ظریفی انجام گرفته که کاشی کاری ها یی به سبک ایزنیک هم در آن به کار برده شده است.

    

 

امتیاز 4.81 از 5 (31 رای)