مسجد آبی، مسجد با شکوه استانبول

"مسجد آبی" یا "مسجد سلطان احمد" از مساجد با شکوه ترکیه به شمار رفته و سالانه گردشگران زیادی از این مسجد دیدن می کنند. در تور ترکیه یکی از برنامه های مهم، بازدید از اماکن مذهبی مانند مساجد است. استانبول با دارا بودن مساجد تاریخی مختلف از مقاصد مهم گردشگری  ترکیه محسوب می شود. در این شهر مساجد تاریخی و باشکوه متعددی مشاهده می شود که بازدید از آن ها برای گردشگران جذابیت های زیادی دارد.در این مقاله کوتاه، با یکی از مساجد باشکوه استانبول به نام مسجد آبی آشنا خواهید شد.

 

Blue-Mosque- (1)

 

تاریخچه مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد

در قرن 17 میلادی به دستور "سلطان احمد" عثمانی مسجدی بنا شد که رقابت با مسجد ایا صوفیه یکی از اهداف مهم ساخت آن بود؛ که البته تاحد بسیار زیادی هم در این کار موفق شد. مرگ سلطان احمد یک سال بعد از تکمیل این مسجد اتفاق افتاد و مقبره او در قسمت پشتی این مسجد واقع شده است.

 

معماری و دلیل نام گذاری

"مسجد آبی" بعد از مرگ سلطان احمد به نام او نام گذاری و به مسجد آبی شهرت پیدا کرد. دلیل این شهرت، وجود تزئینات آبی داخل مسجد است. کاشی کاری های ظریف کار شده در مسجد بسیار چشم نواز بوده و 260 پنجره موجود در مسجد به زیبایی آن می افزاید؛ این پنجره ها با شیشه های رنگی کار شده است. تابش نور به داخل مسجد از این پنجره های رنگی، زیبایی داخل مسجد را دوچندان می کند.

 

 

مسجد سلطان احمد استانبول از جاذبه های گردشگری ترکیه

 

یکی دیگر از دلایل شهرت گرفتن این مسجد به مسجد آبی، انعکاس رنگ آسمان بر روی نمای این مسجد است. در زمان هایی از روز انعکاس آسمان بر روی گنبد ها و مناره ها باعث آبی به نظر آمدن این بنا می شود. این مسجد دارای 5 گنبد اصلی، 8 گنبد فرعی و شش مناره است که از فاصله دور نیز خود نمایی می کنند.

از آنجا که  مسجد سلطان احمد هنوز به فعالیت خود ادامه می دهد بازدید از آن در ساعت های بر پایی نماز امکان پذیر نیست.

وبسایت: sultanahmetcamii.org

امتیاز 4.81 از 5 (31 رای)