چاتالهویوک ترکیه، پنجره ای رو به جوامع نو سنگی

 

«چاتالهویوک» (Çatalhöyük) یکی از مهمترین مکان های نو سنگی جهان است که در فهرست میراث جهانی قرار دارد. این جاذبه توریستی قونیه در "ترکیه" پنجره ای رو به جوامع نو سنگی است. اندازه بزرگ و طرح منحصر به فرد خانه های این موزه طبیعی، بسیار قابل توجه است.

به دلیل رسوبگذاری هایی که در طبیعت انجام می شود، با گذر زمان های بسیار زیاد، بسیاری از مناطق چاتالهویوک غیر قابل شناسایی بود و تقریباً کل دشت مورد حفاری قرار گرفت. حفاری چاتالهویوک در دهه 1960 سرچشمه بزرگی ایجاد کرد. تیم حفاری به سر پرستی باستان شناسی به نام James Mellaart یک دوره نو سنگی سترگ با قدمت 9000 ساله کشف کرد که جهان را خیره و شگفت زده نمود!

مساحت این محوطه 12 هکتار و ارتفاع آن 18 متر است. در ابتدا نظر بر این بود که قدمت این محوطه باستانی به 6250 سال قبل از میلاد باز می گردد امّا آثاری که از آتش در آخرین شهرک کشف شد، حاکی از آن است که قدمت آن به 5400 میلاد باز می گردد.

 

 

خانه هایی که در چاتالهویوک دیده می شود، به لحاظ ساخت شباهت قابل توجهی به ساختمان های سنتی دارد؛ تنها تفاوت آن با خانه های سنتی، در طرح تصفیه است. مساحت تقریبی هر یک از خانه ها 25 متر مربع و سقف آن ها نیز مسطح بوده است؛ هر خانه دارای یک انبار نیز بوده است و مرده ها را در خارج از محل سکونت دفن می کردند.

ورودی خانه ها از طریق یک نردبان چوبی و به سبک دهکدۀ سرخ پوستان آمریکایی، از طریق حفره دودکش بوده است.

کف خانه های از گل فشرده، دیوارها از خشت – گل، گچ و آهک ساخته شده است. با توجه به اینکه گل در مقابل هوا آسیب پذیر است، جالب است که برخی از آجرها هنوز هم قابل شناسایی و تشخیص است. این نشان می دهد که آجرها احتمالاً "پخته" شده و بدین ترتیب در برابر آب و هوا مقاوم شده بود.

موقعیت مکانی چاتالهویوک (Çatalhöyük)

چاتالهویوک در نزیکی روستای Çumra و در 33 کیلومتری شمال غرب قونیه واقع شده است.

 

 

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید