زیارتگاه و مسجد ایوب سلطان

تاریخچه مسجد ایوب سلطان

مسجد ایوب سلطان در زمان فتح قسطنطنیه توسط ترک ها ساخته شد و یکی از مساجد مقدس استانبول است. سازنده این مسجد محمد فاتح نام دارد که از سلاطین ترک بود. دلیل نام گذاری این مسجد، وجود مقبره ی ابوایوب از یاران نزدیک پیامبر در این مسجد است.

ابو ایوب از افراد با ایمان و پرچم دار سپاهیان اسلام بوده و این مجموعه برای بزرگ داشت او ساخته شده است. مجموعه ساخته شده شامل مسجد و زیارتگاهی مجلل است.این مسجد رفته رفته به مسجد مهمی مبدل گشت تا آنجا که تاجگذاری شاهزادگان عثمانی در این محل انجام می شد.

 

زیارتگاه و مسجد ایوب سلطان

 

معماری

  • قدمت مسجد به سال های 1500 بازمی گردد اما این مسجد در یک دوره تا قسمت پایه ها تخریب شد و دوباره بازسازی شد. البته مناره ها دست نخورده باقی مانده است.
  • بنای اصلی مربوط به سال 1458 بوده که در اثر یک زلزله خساراتی بر آن وارد می شود و توسط سلطان سلیم در سال 1800 بازسازی می شود و مانند تمام مساجد عثمانی دارای مناره و چند گنبد است.
  • کاشی کاری های مسجد به رنگ های متفاوتی دیده می شود و این موضوع به علت بازسازی های متعدد در سال های گذشته است.
  • تعدادی از این کاشی ها در موزه های خارجی و چند موزه داخلی نگهداری می شود. از جمله موزه های خارجی که از این کاشی ها نگه داری می کنند موزه بریتانیا است.

 

زیارتگاه و مسجد ایوب سلطان

 

مرکز فرهنگی مسجد

این مسجد در دوره های مختلف سال، میزبان مراسم مذهبی، عبادی و فرهنگی مختلفی است.

خرید لوازم به سبک عثمانی

اگر به سبک عثمانی ها علاقه دارید می توانید برای خرید این دسته از لوازم به بازار اطرف مسجد مراجعه کرده و لباس یا هر وسیله دیگری به این سبک را تهیه نمایید.

گورستان ها و مقبره ها

از زمان کشف مقبره ابوایوب این مکان، مکانی مقدس به شمار می رود، به همین جهت درخواست مردم برای داشتن مقبره در این مکان بیشتر از مساجد یا مکان های دیگر است. در اطراف این مسجد و در تراس های شیب دار آن، گورستان ها و مقبره های زیادی شکل گرفته است.

امتیاز 4.81 از 5 (31 رای)