پل مارکوپلو چین، پلی با 485 شیر سنگی

پل مارکوپلو چین، پلی با 485 شیر سنگی

در فاصله حدود 15 کیلومتری مرکز پکن، منطقه خوش منظری به نام Lugouqiao وجود دارد. در این منطقه یک پل حجاری شده جذاب به نام Lugou وجود دارد که قدمت آن به قرن 11 میلادی و سلسله شیزونگ می رسد. نام مستعار انگلیسی این پل مارکوپلو است؛ این نام مستعار، پس از عبور مارکوپلو از روی آن در سفر به چین نهاده شد. امروزه «پل مارکوپلو» (Marco Polo Bridge) به یکی از جاذبه های گردشگری چین تبدیل شده است. مارکوپلو در کتابش با این جمله به این پل اشاره کرده است:

"روی رودخانه ینگ دین یک پل سنگی مقاومی وجود دارد که به راستی در هیچ جای جهان همانند آن پیدا نمی شود".

 

پل مارکوپولو در پکن چین

 

پل مارکوپلو و مشخصات آن

طول پل مارکوپلو 260 متر است و 11 قوس در زیر آن دیده می شود. به دلیل خسارت هایی که بر اثر بالا آمدن آب رودخانه و سیل بر این پل وارد شده بود، در قرن های 14 و 16 بازسازی هایی بر روی آن انجام گرفت. 485 شیر سنگی بر روی این پل وجود دارد که هیچکدام شبیه دیگری نیست. به اعتقاد مردم محلّی، این شیرها جهت محافظت از پل بر روی آن قرار داده شده اند. چهار ستون با ارتفاع حدود 5 متر در بخش انتهایی پل وجود دارد که خوش نویسی و حکاکی هایی از سلسله های مختلف چین را می توان بر روی این ستون ها دید.

پل مارکوپلو چین و حادثه معروف آن

حادثه معروف پل مارکو پلو به جنگ سراسری چین و ژاپن منجر شد. قضیه از این قرار بود که سر بازان نظامی ژاپن که در حال مانور دادن در نزدیکی پل بودند، صدای تیری می شنوند، در همین بین، یک سرباز ژاپنی نیز نیست می شود. تصور ژاپنی ها بر این بود که این گلوله از جانب ارتش چین بوده است. مجدداً صدای گلوله شنیده می شود و این بهانه ای می شود برای شکل گیری جنگ ژاپن و چین. سربازی که ناپدید شده بود، ربوده نشده بود بلکه به سرویس بهداشتی رفته بود.

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید