یانار داغ، کوه سوزان در آذربایجان

یانار داغ، کوه سوزان در آذربایجان

آتشگاه، یانار بلاغ، «یانار داغ» و سرزمین آذر و آتش، آذربایجان! با وجود این آتش های طبیعی، جای تعجب نیست که این منطقه چگونه در 2000 سال پیش، سبب جذب زرتشتیان و ترویج دین زرتشت شده است. یانار داغ (Yanardag) یا کوه سوزان در آذربایجان، از مناطق گردشگری آذربایجان و جاذبه های دیدنی باکو، قدمتی طولانی دارد؛ در قرن 13 میلادی، زمانی که مارکوپولو به باکو سفر کرد، از تعدادی شعله مرموز در نقاط مختلف شبه جزیره آبشرون (Abşeron Peninsula) یاد کرد. این آتش ها باعث شد تا او آذربایجان را سرزمین آتش "Land of Fire" بخواند. حتی 5 قرن پس از مارکوپولو نیز الکساندر دوما، نویسنده فرانسوی از یک شلعه طبیعی در یک عبادتگاه یا پرستشگاه آتشین مرموز یاد کرده است.  این جاذبه طبیعی که هم اکنون می توان آن را در فاصله 10 کیلومتری شهر باکو دید، یکی از مقاصد توریستی تورهای آذربایجان است که در سفر به باکو می توانید از آن دیدن کنید.

یانار داغ از جاذبه های طبیعی باکو آذربایجان

یانار داغ، طبیعت آذربایجان

شعله های طبیعی آذربایجان را می توان جزء طبیعت جمهوری آذربایجان دانست و آن ها به ذخایر بسیار زیاد گاز در این کشور نسبت داد. از میان شعله های طبیعی آتش در باکو، یانار داغ جذاب ترین و گیرا ترین آن ها است که به صورت حصار یا دیوار بلندی از آتش، تاکنون هرگز خاموش نشده (حتی طیّ بارش برف و باران) و شعله های آن در شب بسیار چشمگیر و چشم نواز است و این زمان بهترین زمان دیدن از آن است. با توجه به این که هیچ گِل یا مایعی از این شعله طبیعی رسوخ نمی کند، آن را متمایز از گِل فشان های Lökbatan یا Gobustan می دانند.

 طبق بررسی های سازمان زمین شناسی آذربایجان، شعله های آتش این پدیده طبیعی، ناشی از انتشار گازهای پایدار از خاک های زیر زمینی یا زیر سطحی است. ارتفاع شعله ها به 1 متر یا سه فوت می رسد. علاوه بر این جاذبه طبیعی در باکو، شعله سوزان دیگری در منطقه و در مجاورت رودخانه ویلاسکای (Vilascay River) وجود دارد که مردم محلی از آب گرم آن به سبب خواصّ درمانی استفاده می کنند.

اگر به دیدن گِل فشان ها علاقه مند هستید، باید بدانید که بیشتر گل فشان های آذربایجان در نزدیکی جاده باکو – شاماخا (Baku‐Shamakha road) در حدود 40 کیلومتری (25 مایلی) شهر قرار دارند.

کوه های یانارداغ در آذربایجان - باکو

آدرس

Address: Binagadi-Balakhany Highway, Baku 0125, Azerbaijan.

 

امتیاز 5.00از 5 (4 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید