یانار داغ، کوه سوزان در آذربایجان

یانار داغ، کوه سوزان در آذربایجان

«یانار داغ» (Yanardag) یا کوه سوزان در آذربایجان، از مناطق گردشگری آذربایجان و جاذبه های دیدنی باکو، قدمتی طولانی دارد؛ در قرن 13 میلادی، زمانی که مارکوپولو به باکو سفر کرد، از تعدادی شعله مرموز در نقاط مختلف شبه جزیره آبشرون (Abşeron Peninsula) یاد کرده است. این آتش ها باعث شد تا او آذربایجان را سرزمین آتش "Land of Fire" بخواند. حتی 5 قرن پس از مارکوپولو نیز الکساندر دوما، نویسنده فرانسوی از یک شلعه طبیعی در یک عبادتگاه یا پرستشگاه آتشین مرموز یاد کرده است. یانار داغ در آذربایجان در فاصله 10 کیلومتری باکو واقع شده و یکی از مقاصد توریستی تورهای آذربایجان یا تورهای گردشگری باکو است.

 

کوه های یانارداغ در آذربایجان - باکو

 

با وجود این آتش های طبیعی، جای تعجب نیست که این منطقه چگونه در 2000 سال پیش، سبب جذب زرتشتیان و ترویج دین زرتشتی شده است.

یانار داغ، طبیعت آذربایجان

شعله های طبیعی آذربایجان را می توان جزء طبیعت جمهوری آذربایجان دانست و آن ها به ذخایر بسیار زیاد گاز در این کشور نسبت داد. از میان شعله های طبیعی آتش در باکو، یانار داغ جذاب ترین و گیرا ترین آن ها است که به صورت حصار یا دیوار بلندی از آتش، تاکنون هرگز خاموش نشده (حتی طیّ بارش برف و باران) و شعله های آن در شب بسیار چشمگیر و چشم نواز است و این زمان بهترین زمان دیدن یانار داغ است. با توجه به این که هیچ گِل یا مایعی از یانار داغ رسوخ نمی کند، آن را متمایز از گِل فشان های Lökbatan یا Gobustan می دانند.

 طبق بررسی های سازمان زمین شناسی آذربایجان، شعله های آتش این پدیده طبیعی، ناشی از انتشار گازهای پایدار از خاک های زیر زمینی یا زیر سطحی است. ارتفاع شعله ها به 1 متر یا سه فوت می رسد. علاوه بر این جاذبه طبیعی در باکو، شعله سوزان دیگری در منطقه و در مجاورت رودخانه ویلاسکای (Vilascay River) وجود دارد که مردم محلی از آب گرم آن به سبب خواصّ درمانی استفاده می کنند.

اگر به دیدن گِل فشان ها علاقه مند هستید، باید بدانید که بیشتر گل فشان های آذربایجان در نزدیکی جاده باکو – شاماخا (Baku‐Shamakha road) در حدود 40 کیلومتری (25 مایلی) شهر قرار دارند.

آدرس یانار داغ باکو در آذربایجان

Address: Binagadi-Balakhany Highway, Baku 0125, Azerbaijan

امتیاز 5.00از 5 (4 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید