کاخ شیروان شاهی باکو، قطعه ای مهم از تاریخ آذربایجان

در حالی که به دنبال اطلاعات مربوط به گشت و گذار در باکو هستید، یکی از جاذبه هایی که توجه شما را جلب خواهد کرد «کاخ شیروان شاه» (shirvanshahs palace) است. این قطعه مهم تاریخ آذربایجان، در قرن 15 میلادی توسط شیروانیان که در سال های 861 تا 1538 عمدتا در قلمرو کنونی آذربایجان حکومت می کردند، ساخته شد. کاخ شیروان شاهی باکو در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است و از این رو مورد استقبال تورهای گردشگری باکو واقع شده است.

 

بازید از کاخ شیروان شاه در تور باکو

 

ساختار و معماری کاخ شیروان شاه باکو

ساختمان کاخ شیروان شاهی باکو که در 2 طبقه بنا شده است، شامل ساختمان اصلی کاخ، دو مسجد با مناره، مخزن آب، بقایایی از یک حمّام، دروازه مراد یا دروازه شرقی و همچنین مقبره سید یحیی باکویی. مقبره پادشاه خلیل الله، مادر و پسرانش نیز در قصر شیروان شاه باکو است. در مجموع، 25 اتاق در کاخ وجود داشت که با گذر زمان و آسیب های وارده به آن، بسیاری از اتاق ها نابود شد. طبقه اول مورد استفاده خدمتکاران بود و طبقه دوم آن به شاه و خانواده اش اختصاص داشت.

 

کاخ شیروانشاه در تور باکو و تورهای آذربایجان

 

 معماری کاخ نیز با تاکيد بر هنر تمدن اسلامي قرون وسطايي انجام شده است. طبقات ساختمان با سه راه پله پیچ در پیچ به هم راه پیدا می کنند. دیوارهای کاخ طوری ساخته شده بود که به عنوان سدّ دفاعی در برابر دشمنان جنگجو که اغلب به شهرهای پادشاهی شیروان شاه حمله می کردند، عمل کند.

طی حملات امپراطوری عثمانی و روسیه به باکو، بخش هایی از کاخ به سرقت رفت و متروک شد؛ کاخ شیروان شاهی که در طیّ چند قرن متروکه باقی مانده بود، در سال 1964 به طور رسمی به عنوان یک موزه اعلام شد و از آن زمان به بعد بیشتر مورد توجه و حمایت دولت آذربایجان قرار گرفت. عکس کاخ شیروان شاهی باکو بر روی اسکناس 10/000 مناتی آذربایجان به تصویر کشیده شده است.

امتیاز 0از 5 (0 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید