قلعه دختر باکو یا برج مایدن عبادتگاه آناهیتا و زرتشتیان

قلعه دختر باکو یا برج مایدن عبادتگاه آناهیتا و زرتشتیان

در محدوده جنوب شرقی شهر باکو در آذربایجان، قلعه ای کهن وجود دارد که به «قلعه دختر باکو یا برج مایدن» یا «قیز کالاسی/ کیز کالاسی» (Maiden Towe or Qız Qalası) معروف است؛ نام دیگر آن برج مایدن است. این جاذبه توریستی باکو به سبب قدمت و معماری منحصر به فرد خود که ترکیبی از معماری ایرانی، عثمانی و اسلامی است و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، سبب جلب نظر هر تور گردشگری باکو می شود.

در سفر به باکو در نظر داشته باشید از آنجا که سطح هزینه بازدید از این جاذبه گردشگری باکو بالا است، ممکن است بازدید از برج دختر را در فهرست تورهای گردشگری ارزان قیمت باکو نبینید، مگر اینکه از تورهای لحظه آخر باکو استفاده کنید.

برج دختر در باکو آذربایجان

قلعه باستانی مایدن، عبادتگاه آناهیتا بود و زرتشتیان نیز برای عبادت به آنجا می رفتند. به طوری کلی، تاریخ تکامل شهر باکو را می توان دراین سازه دید. اگر تمایل دارید نمای کاملی از شهر زیبا و تاریخی باکوی قدیم را ببینید، از این برج دیدن نمایید و به بالای آن بروید. از آنجا که در آذربایجان نیز جشن نوروز برگزار می شود، در این جشن آتشی در بالای برج روشن می شود که نمای زیبایی در شب ایجاد می کند.

موزه برج دختر یا قلعه دختر در باکو

در هر کشوری در برخی از برج ها یا قلعه هایی که امروزه به جاذبه گردشگری تبدیل شده اند، موزه هایی نیز بر پا شده است؛ قلعه آلانیا  در کشور ترکیه نمونه ای از آن هاست. در داخل قلعه دختر باکو نیز موزه ای با همین نام (موزه برج دختر) بر پا شده است که در زمان مراجعه تورهای گردشگری باکو بسیار مفید بوده و می تواند تمام اطلاعات جزئی مربوط به قلعه را در اختیار گردشگران قرار دهد.

برج دختر در باکو و تور آذربایجان

ویژگی های ساختاری و معماری برج دختر باکو

  • این قلعه ساختمانی 6 طبقه است و در دو مرحله ساخته شد: قرن های 5 و 6 میلادی (مرحله اول) و همچنین قرن 12 میلادی (مرحله دوم).
  • قلعه دختر باکو سازه ای ضد زلزله است زیرا 14 متر از بنای آن در داخل زمین ساخته شده است.
  • قلعه بر روی سنگی که در بستر دریا قرار دارد ساخته شده است.
  • ارتفاع کیز کالاسی 29/5 متر و عرض آن 16 متر است.
  • دیواره های قلعه از سنگ ساخته شده است.
  • "چاه آب" یکی از ویژگی های مهم کیز کالاسی است که در طبقه دوم دژ قرار دارد. آب از طریق لوله هایی به طبقات بالایی می رسید. این چاه راه ورودی به قسمت های پایین تر قلعه نیز بوده است. آب چاه از بارش باران تأمین می شد.

برج دختر یا کیز کالاسی در باکو آذربایجان

ساعات بازدید، قیمت ورودی و آدرس قلعه دختر

ساعات بازدید از این مجموعه تاریخی آذربایجان در تمامی روزهای هفته 9 تا 18:00 (6 عصر) می باشد. هزینه ورودی کیز کالاسی 10 منات آذربایجان (حدود 79880 تومان) است.

آدرس: آذربایجان، باکو، مرکز شهر. کیز کالاسی و کاخ شیروان شاهی باکو را در ایچری شهر یا همان باکوی قدیم که همگی از جاهای دیدنی باکو هستند پیدا کنید.

امتیاز 4.67از 5 (3 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید