برج دختر یا برج مایدن، عبادتگاه آناهیتا و زرتشتیان

برج دختر یا برج مایدن، عبادتگاه آناهیتا و زرتشتیان

در محدوده جنوب شرقی شهر باکو در آذربایجان، قلعه ای کهن وجود دارد که به «برج دختر» یا «قیز قالاسی/ کیز کالاسی» (Maiden Towe or Qız Qalası) معروف است؛ نام دیگر این برج، برج مایدن است. این جاذبه توریستی باکو به سبب قدمت و معماری منحصر به فرد خود که ترکیبی از معماری ایرانی، عثمانی و اسلامی است و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، سبب جلب نظر هر تور گردشگری باکو می شود. از آنجا که سطح هزینه بازدید از این جاذبه گردشگری باکو بالا است، اغلب ممکن است بازدید از برج دختر را در فهرست تورهای گردشگری ارزان قیمت باکو نبینید، مگر اینکه از تورهای لحظه آخر باکو استفاده کنید.

 

برج دختر در باکو آذربایجان

 

قلعه باستانی برج دختر یا برج مایدن، عبادتگاه آناهیتا بوده و زرتشتیان نیز برای عبادت به آنجا می رفتند. به طوری کلّی، تاریخ تکامل شهر باکو را می توان در سازه قلعه دختر دید. اگر تمایل دارید نمای کاملی از شهر زیبا و تاریخی باکو را ببینید، از این برج دیدن نمایید و به بالای برج بروید. از آنجا که در آذربایجان نیز جشن نوروز برگزار می شود، در این جشن آتشی در بالای برج روشن می شود که نمای زیبایی در شب ایجاد می کند.

موزه برج قیز قالاسی

در داخل قلعه برج دختر موزه ای با همین نام (موزه برج دختر) بر پا شده است که در زمان مراجعه تورهای گردشگری باکو بسیار مفید بوده و می تواند تمام اطلاعات جزئی مربوط به قلعه را در اختیار گردشگران قرار دهد.

 

برج دختر در باکو و تور آذربایجان

 

ویژگی های ساختاری و معماری برج قلعه دختر باکو

  • قلعه دختر باکو ساختمانی 6 طبقه است و در دو مرحله زمانی ساخته شده است: قرن های 5 و 6 میلادی (مرحله اول) و همچنین قرن 12 میلادی (مرحله دوم).
  • برج دختر، سازه ای ضدّ زلزله است زیرا 14 متر از بنای آن در داخل زمین ساخته شده است.
  • قلعه بر روی سنگی که در بستر دریا قرار دارد ساخته شده است.
  • ارتفاع برج کیز کالاسی 29/5 متر و عرض آن 16 متر است.
  • دیواره های قلعه از سنگ ساخته شده است.
  • "چاه آب" یکی از ویژگی های مهم قلعه دختر است که در طبقه دوم قلعه قرار دارد. آب از طریق لوله هایی به طبقات بالایی می رسید. این چاه راه ورودی به قسمت های پایین تر قلعه نیز بوده است. آب چاه از بارش باران تأمین می شد.

ساعات بازدید از برج قلعه دختر باکو

ساعات بازدید از برج قلعه دختر باکو در تمامی روزهای هفته، 9 تا 18:00 (6 عصر) می باشد.

قیمت ورودی برج قلعه دختر یا کیز کالاسی باکو

هزینه ورودی کیز کالاسی 10 منات آذربایجان (79880 تومان) است.

آدرس برج کیز کالاسی

آذربایجان، باکو، مرکز شهر.

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید