برج های شعله باکو، شعله های ابدی مدرن آذربایجان

برج های شعله باکو، شعله های ابدی مدرن آذربایجان

معمولاً در پایتخت هر کشوری یک یا دو برج معروف وجود دارد که از آن ها به عنوان نماد آن شهر شناخته شده اند. «برج های شعله باکو» (Baku Flame Towers) در آذربایجان، برج دوقلوی پتروناس در شهر کوالالامپور مالزی و یا برج ایفل در شهر پاریس فرانسه نمونه هایی از این برج های نمادین معروف هستند. برج های شعله شامل سه برج است که در بالای تپه ای در نزدیکی دریای خزر و مشرف به خلیج باکو ساخته شده است. معماری و طراحی این برج از تاریخ باستانی شهر باکو الهام گرفته شده است و به آن ها به عنوان شعله های ابدی مدرن آذربایجان نگریسته می شود. سازه طوری طراحی شده که نمایی شیشه ای داشته باشد تا نور آن و حالت شعله های آتش، نمایی زیبا در شب ارائه دهند. روشنایی این سازه از طریق موتور کنترل روشنایی (fx LCE-fx) صورت می گیرد. اگر قصد بازدید از برج های شعله باکو، شعله های ابدی مدرن آذربایجان را دارید، پیشنهاد می شود شب ها از آن دیدن فرمایید تا از نهایت زیبایی آن بهره ببرید. بخش های بالایی از ونیز کوچک قابل رؤیت است.

برج های شعله در آذربایجان و شهر باکو

ساخت برج های شعله

ساخت این مجموعه که هزینه ای بالغ بر 350 میلیون دلار در بر داشت، از سال 2007 آغاز شد و در سال 2012 میلادی به اتمام رسید و در طی این مدت به دلیل وزش بادهای شدید و به منظور کنترل مقاومت سازه، ساخت آن متوقف و مجدداً آغاز شد. 150 مهندس برساخت این سازه نظارت داشتند اما بالکاریا (Balkar Mühendislik) مهندس ناظر اصلی  و شرکت DIA جمهوری آذربایجان شرکت سازنده آن بود. با توجه به بادخیز بودن منطقه و به منظور مقاومت هر چه بیشتر سازه در برابر زمین لرزه، در ساخت آن از بتن و لوله های خم 6 - 10 سانتی متری استفاده شد و این ها مهمترین اجزا در ساخت برج های سه شعله بودند.

بخش های مختلف برج های شعله باکو

این سازه شامل 3 برج با کاربری متفاوت و در نتیجه ویژگی های متفاوت به شرح ذیل است:

  • برج 1: مسکونی، 33 طبقه، 190 متر ارتفاع.
  • برج 2: هتل، 30 طبقه، 160 متر ارتفاع.
  • برج 3: اداری، 28 طبقه، 140 متر ارتفاع.
  • پادیوم یا لژ سلطنتی: فضای فروشگاهی و تفریح، 78 متر ارتفاع.
برج سه شعله باکو در آذربایجان

برج 1 یا برج مسکونی

برج مسکونی یا برج 1 با 190 متر ارتفاع و 39 طبقه بلندترین ساختمان برج های شعله است که در موقعیت جنوبی نسبت به برج های دیگر قرار گرفته و شامل 130 آپارتمان لوکس است که دیدگاه خیره کننده ای از دریای خزر و شهر باکو ارائه می دهد. این برج دارای سالن بدن سازی، استخر، آبگرم و سایر امکانات است.

برج 2 یا هتل

ساختمان هتل برج های شعله باکو که در ضلع شمالی مجموعه برج ها قرار دارد، با 160 متر ارتفاع و 37 طبقه، شامل 318 اتاق است. جهت دکوراسیون اتاق های این هتل از پولک های طبیعی استفاده شده است. این هتل دارای یک لابی جذاب است که وجود یک لوستر کریستالی بزرگ، زیبایی آن را دوچندان کرده است.

برج 3 یا برج مسکونی

برج اداری یا برج 3 که در موقعیت غربی مجموعه قرار دارد، بیش از 33000 متر مربع را به خود اختصاص داده است و کم ارتفاع ترین بخش سازه است؛ ارتفاع این بخش 140 متر است و 38 طبقه دارد.

پادیوم

 پادیوم دارای یک سقف شفاف شیشه ای با الگوی لانه زنبوری است. امکانات تفریحی، رستوران ها، کافه ها، سینماها، مغازه ها و فروشگاه ها را می توانید در اینجا بیابید. بنابراین، بیشتر مورد توجه گردشگران و تورهای گردشگری باکو قرار می گیرد. این قسمت دارای 50 فضای پارکینگ است.

برج های شعله در باکو آذربایجان

آدرس

آذربایجان، باکو، مهدی حسین (Mehdi Huseyn)، شماره 1A.

امتیاز 4.75از 5 (4 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید