ارگ اربیل عراق قدیمی ترین قلعه جهان

ارگ اربیل عراق قدیمی ترین قلعه جهان

اربیل از شهر های کردستان عراق، دارای اماکن دیدنی و توریستی متعددی از جمله «ارگ اربیل» (Citadel of Erbil) می باشد؛ این ارگ که در گویش کردی سُرانی Qahilahi Hahollah نامیده می شود در مرکز شهر اربیل واقع شده و از مقاصد گردشگری تورهای اربیل عراق محسوب می گردد. قدمت ارگ اربیل به قدریست که به عنوان کهن ترین شهر باستانی جهان شناخته شده است. این جاذبه گردشگری اربیل در ژوئن سال 2014 به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شد.

ارگ اربیل از جاذبه های دیدنی عراق

تاریخچه ارگ اربیل عراق

اربیل یک شهر بسیار باستانی است که در زمان Aramaic تأسیس شد. در طول قرن ها، منطقه اربیل بخشی از امپراطوری ایران یعنی امپراطوری هخامنشی بود و برای مدتی نیز تحت فرمان اسکندر بزرگ قرار گرفت. پس از آن، پارت ها و ساسانیان به طور متوالی در آنجا حکومت کردند. نخستین شواهد سکونت در این شهر به قرن پنجم قبل از میلاد (و البته شاید کمی پیش تر از آن) بر می گردد.

ارگ اربیل عراق

ارگ شهر اربیل با وسعت 110 هزار متر مربع و ارتفاع 28 تا 32 متر از سطح زمین، منطقه ای بیضی شکل را در بر گفته است. این جاذبه باستانی نسبت به دیگر قلعه های تاریخی مثل قلعه وان یا قلعه آلانیا در ترکیه کهن تر است، آنقدر که 6 هزار سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده بود، قدیمی ترین قلعه جهان محسوب می شود و قدمت آن هزاران سال بیشتر از قدمت اهرام ثلاثه مصر است. این مجموعه از سه بخش شامل تکیه ها، سراها و توپخانه و همچنین 506 حجره تشکیل شده بود. در این شهر تاریخی مسجدی به نام مسجد ملا افندی وجود داشت که تنها سازه مذهبی آن محسوب می شد و تا به امروز نیز تقریباً ساختار خود را حفظ کرده بود. از آنجا که در سال 2012 دولت اقلیم کردستان اقدام به بازسازی این ارگ تاریخی نمود، آنچه که امروزه دیده می شود بنای تاریخی اصلی نیست.

ارگ اربیل از جاهای دیدنی کردستان عراق

ارگ تاریخی اربیل، موزه ها و مغازه های آن

در محوطه داخلی این بنای باستای، یک موزه فرش زیبا و همچنین موزه پارچه دیده می شود که می توان در حین  پیاده روی در میان خانه های قدیمی و حمام های قدیمی آن ها را نیز دید. در بالا ترین بخش دژ، می توان کل شهر اربیل را دید؛ فراموش نکنید که در اینجا می توانید عکس هایی زیبا به یادگار ثبت کنید. در محوطه پیرامون ارگ نیز کافه ها، رستوران ها و مغازه های خوبی وجود دارد که گردشگران می توانند از آن ها استفاده کنند و سوغاتی و لوازم مورد نیازشان را تهیه کنند. بهترین زمان بازدید از این جاذبه توریستی صبح ها یا عصرها، اندکی پیش از غروب آفتاب است، زیرا در این زمان ها گرمای هوا کمتر است.

مغازه ها و موزه های ارگ اربیل عراق

ارگ اربیل از جاذبه های توریستی عراق

 

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید