آمنا سوراکا یا امنیت سرخ در سلیمانیه عراق

آمنا سوراکا یا امنیت سرخ در سلیمانیه عراق

در مرکز شهر سلیمانیه عراق، یک ساختمان امنیتی دولتی به نام "آمنا سوراکا" یا "امنیت سرخ" وجود دارد که در زمان حکومت صدام، زندانی برای کردها بود. اگرچه تاریخ باستان شناسی عراق را می توان در موزه باستان شناسی سلیمانیه عراق دید، تاریخ خونین سلیمانیه عراق در «موزه آمنا سوراکا» (Amna Suraka) یا امنیت سرخ به تصور کشیده شده است. Mukhabarat محلی برای شکنجه و زندانی کردن مردم کرد عراق بود. از میان نخستین زندانیان سیاسی سال 1986 میلادی، زندانی هایی که توسط کردهای پشمرگا (Peshmerga) و بر اثر قیام کردها در نهم مارس 1991 آزاد شدند، زندان آمنا سوراکا یا زندان قرمز را تسخیر کردند و آن را به پایگاهی برای مرکز فرماندهی در بخش شمالی Mukhabarat تبدیل کردند که بعدها به عنوان یک سازمان اطلاعاتی مخفی در عراق عمل کرد.

موزه آمنا سوراکا در سلیمانیه عراق

راه اندازی موزه آمنا سوراکا یا امنیت سرخ در سلیمانیه عراق

 آمنا سوراکا یا امنیت سرخ موزه کردها در سلیمانیه عراق است. این مجموعه در سال 2003 توسط دولت کرد عراق راه اندازی شد تا نشان دهد نیروهای صدام چطور با کردها رفتار می کردند و اینکه کردها چگونه یکپارچه مصمم شدند تا در برابر خشونت وحشتناکی که از طرف صدام به آن ها وارد می آمد، مقابله کنند و پیروز شوند. زمانی که وارد ساختمان می شوید، ناگهان تلألویی از نورهای روشن و زیبا را می بینید؛ محوطه با 4500 گوی روشن می شود، تعداد این گوی ها، شمار روستاهای کردنشین عراق است که توسط رژیم بعث عراق تخریب شد. سالن آینه نیز یکی از اصلی ترین بخش های این مجموعه است که در آن برای هر شخص کرد که توسط رژیم صدام در سال 1988 کشته شده بود، بر روی دیوار، یک تکه آینه نصب شده است؛ تعداد این آینه های شکسته شده 182.000 قطعه است.

موزه آمنا سوراکا، موزه سلیمانیه عراق

 با اینکه اینجا امروزه به یک موزه تبدیل شده است، تغییرات چندانی بر روی ظاهر آن صورت نگرفته تا گویای وضعیت بد زندانیان کرد در آن سال ها باشد؛ سلول ها همان سلول ها هستند و ساختمان ها با ظاهر گلوله و تیر خورده خود دیده می شوند. در اتاق هایی که گنجایش 10 نفر را داشت و تنها دارای یک حمام بود، 30 تا 40 کُرد زندانی می شدند. یکی از بخش های تکان دهنده این مجموعه، نمایشگاهی از عکس هایی است که از حمله سلاح های شیمیایی صدام به حلبچه در سال 1988 صورت گرفت و موجب کشته شدن بیش از 5000 غیر نظامی کُرد شد.

موزه آمنا سوراکا از اماکن دیدنی سلیمانیه عراق

ساعت کار و آدرس موزه آمنا سوراکا

ساعت کار این مجموعه فرهنگی هر روز 9 صبح تا 4 بعدازظهر است و در روزهای جمعه تعطیل می باشد. ورود به موزه امنیت سرخ رایگان است.

Address: 92 Khak St, Sulaymaniyah, Iraq.

Phone: +964 53 320 5373

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید