تاریخ و تمدن لبنان در موزه ملی بیروت

تاریخ و تمدن لبنان در موزه ملی بیروت

موزه ها به عنوان یکی از اماکن دیدنی در شهرهای مختلف وجود دارند، برخی از موزه ها مثل موزه لوور پاریس در کشور فرانسه، به واسطه آثار تاریخی برجسته خود در جهان زبانزد هستند و برخی دیگر بیشتر در همان کشور میزبان معروف و شناخته شده هستند. یکی از موزه های معروف کشور لبنان که در شهر بیروت قرار دارد «موزه ملی بیروت» (national museum of Beirut) است. این موزه مروری کلی بر تاریخ لبنان و تمدن هایی دارد که فرهنگ این کشور را طی سالیان دراز تحت تأثیر قرار داده است و مجموعه موثر و با شکوهی از آثار باستان شناسی به نمایش گذاشته است.

موزه بین المللی بیروت از اماکن دیدنی لبنان

تاریخچه موزه ملی بیروت

موزه بیروت کار خود را از سال 1919 میلادی با یک مجموعه کوچک آغاز کرد و در سال 1942 توسط رئیس جمهور وقت، آلفرد ناکاچ (Alfred Naqqache) حالت رسمی به خود گرفت تا اینکه امروزه با مجموعه ای که حاوی بیش از 100.000 آثار و اشیای باستانی است، به یکی از مهمترین اماکن دیدنی لبنان تبدیل شده است. وقفه ای که در کارکرد این مجموعه رخ داد، مربوط به سال 1975 یعنی زمان جنگ لبنان است؛ موزه ملی به علت چندین آتش سوزی تخریب و بسته شد.

موزه بیروت

آثار تاریخی برجسته و مهم موزه ملی بیروت

در این مجموعه آثار تاریخی متعددی وجود دارد. اما در هر موزه ای برخی مصنوعات برجسته تر ظاهر می شوند؛ در موزه ملی بیروت نیز مصنوعات محبوب تری وجود دارد، از جمله مجسمه های برنزی که در نزدیکی معبد ابلیسک شهر بیبلوس یافت شده است، مجموعه ای از صورتک های انسانی که از تابوت های فنیقی پیدا شده است، یک مقبره رومی منقوش با آبرنگ و همچنین سه بدن مومیایی شده که بسیار عالی محفوظ مانده اند، از برجسته ترین آثار این مجموعه به شمار می آیند.

موزه بین المللی بیروت از اماکن دیدنی لبنان

در طبقه همکف کاشی های بسیار زیبایی از دوران بیزانس توجهات را به خود جلب می کنند؛ همچنین دو تابوت سنگی حکاکی شده مربوط به قرن دوم میلادی، تعدادی مجسمه دوست داشتنی از پسر بچه های فنیقی، خدای فنیقی ها و غیره از مصنوعات قابل توجه در این طبقه به شمار می روند.

موزه بین المللی بیروت، اماکن دیدنی لبنان

بازدید از طبقه بالا را از دست ندهید؛ برای این منظور از پله های سمت راست استفاده کنید تا اشیا و آثار تاریخی را به ترتیب و قدمت زمانی ببینید. در اولین مرحله یک مرور کلی از تاریخ لبنان خواهید داشت و سپس آثار فنیقی را می بینید. مجموعه ای از آثار هنری عصر برنز، یک جعبه لوازم آرایش جالب و عجیب و غریب، صندق هایی از جنس طلا در اینجا وجود دارد. ظروف نوشیدنی آتنی به شکل سر خوک، ظروف نوشیدنی رومی از جنس سنگ مرمر و یک مجموعه با شکوه از شیشه های فنیقی، از دیگر موارد مهم موزه محسوب می شوند.

موزه بیروت

امکانات موزه بیروت

اگر به عنوان یک توریست به این موزه می روید، می توانید گذرنامه تان را گرو بگذارید و یک آیپد دریافت کنید؛ در این صورت می توانید برچسب هایی که روی هر یک از آثار تاریخی وجود دارد را اسکن کنید تا بتوانید در مورد هر یک از آن ها نظر دهید. همچنین ممکن است مایل باشید که مستند کوتاه 12 دقیقه ای که در اتاق سمعی و بصری در فضای باز نمایش داده می شود را مشاهده کنید؛ این مستند در ساعات 9 صبح تا 4 بعد از ظهر و هر 1 ساعت یکبار پخش می شود. در این مستند این جزئیات که چگونه نگهبانان موزه این مجموعه را در طول جنگ داخلی محفوظ نگه داشتند و پس از پایان جنگ آن را به شکوه سابق خود بازگرداند نمایش داده می شود.

موزه بین المللی بیروت از اماکن دیدنی لبنان

ساعت کار، قیمت بلیط و آدرس موزه ملی بیروت

ساعت کار این مجموعه 9:00 صبح تا 5 عصر است و در روزهای دوشنبه تعطیل می باشد. قیمت بلیط برای بزرگسالان 5.000 LBP و برای بچه ها 1000 LBP است.

Address: Corner of useum Street, Damascus Street and Abdallah El Yafi Avenue., Beirut, Lebanon.

امتیاز 5.00از 5 (3 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید