معبد باخوس در بعلبک لبنان

معبد باخوس در بعلبک لبنان

بعلبک (Baalbek) یکی از شهرهای کشور لبنان است که در میان رشته کوه های شرقی و رشته کوه های غربی این کشور قرار گرفته و در 85 کیلومتری شمال شرق بیروت واقع شده است. این شهر که به نام هلیو پلیس (Heliopolis) یا شهر خورشید نیز نامیده می شود، مجموعه ای بزرگ از سایت های باستان شناسی اماکن تاریخی که جزء بهترین جاذبه های دیدنی لبنان هستند را در خود جای داده است به طوریکه در سال 1984 به عنوان یک سایت میراث جهانی یونسکو انتخاب شد. «معبد باخوس» (Temple of Bacchus) یکی از این جاذبه های تاریخی است که مورد بازدید تورهای گردشگری لبنان قرار می گیرد. به طور کلی معابد یکی از جاذبه های دیدنی کشورها محسوب می شود و از میان آن ها، معابد روم باستان و معابد تایلند مثل معبد سانچری آو ترو در شهر پاتایا تایلند از جمله معروفترین ها هستند.

معبد باکوس در بعلبک لبنان

تاریخچه

تا قبل از پیروزی و تسخیر "سریا" یونانی، هیچ آثار باستانی از بعلبک شناخته نشده است. پس از مرگ اسکندر بزرگ، این منطقه به دست سلسله رومی Ptolemaic افتاد. در سال 200 این منطقه توسط Seleucid Antiochus III فتح شد و مالکیت آن تا سقوط خاندان Seleucid به دست آن ها باقی ماند و تحت کنترل رومی ها بود. تا چند دهه بعد، این منطقه جزء مستعمره های رومی ها بود و سپاهیان رومی در آنجا اقامت داشتند. سال ها بعد تحت سلطه بیزانسی ها قرار گرفت و در نهایت زیر سلطه اعراب رفت. معبد باخوس که اغلب از آن به عنوان زیباترین معبد جهان رومی یاد می شود، قطعاً یکی از بهترین معابد تاریخی حفظ شده و باقی مانده نیز هست. این عبادتگاه به باخوس، خدای باده یونانی و رومی نسبت داده می شود؛ نام و نام های دیگری که به تناوب به این عبادتگاه نسبت داده شده بود «معبد خدای دایونیسوز» و معبد خدایان دیگر بود که به تناسب دوران مختلف تغییر می کرد.

معابد لبان، معبد باخوس در بعلبک

معماری و سازه معبد باخوس بعلبک در لبنان

ارتفاع این سازه 31 متر و معماری آن به سبک معماری رومی و کلاسیک است و مساحتی در حدود 7 کیلومتر مربع را در بر گرفته است. در عرض ایوان هشت ستون و در طول آن 15 ستون دیده می شود که در امتداد جبهه عبادتگاه و به موازات هم قرار گرفته اند. ورودی اصلی سازه با ارتفاع 11 متر، با انگور و درخت تاک مزین شده است؛ این ورودی در بخش میانی 2 ورودی کوچک تر قرار دارد، یکی از این ورودی های کوچک تر به سالن و دیگری به طبقه دوم راه دارد.

معابد لبنان، معبد باکوس در شهر بعلبک

سالنی مخصوص آیین دینی و تفکرات مذهبی نیز در این سازه تاریخی وجود داشته است، قسمت انتهایی این سالن بزرگ به دو قسمت تقسیم شده: بخش پایینی و بخش بالایی؛ این دو بخش از طریق پله به هم مرتبط بوده است. در دیوارهای آسیب دیده می توان حکاکی هایی از زنان باده گسار را دید که این خود از نشانه های مختص به معبد باخوس است. با توجه به تزئینات و طراحی این سازه باستانی، آن را به قرن دوم میلادی نسبت داده اند و معمولاً تصدیق شده است که ساخت آن در زمان سلطنت امپراطور آنتونیوس پیوس (Antoninus Pius) تکمیل شد.

حکاکی های سنگی در معبد باکوس بعلبک در لبنان

اگر در ردیف ستون های اطراف ایوان راه رفته و قدم بزنید در سقف سازه حکاکی هایی از چند خانم را خواهید دید که در حال تاج گذاری هستند؛ این خانم ها نماینده شهرهایی هستند که در ساخت و ساز معبد باخوس سرمایه گذاری کرده بودند. در یکی از دیوارها می توان به راحتی دو کتیبه از امپراطوری آلمانی Wilhelm II را دید که در سال 1898 همراه شریک ترکیه ای خود، سلطان عبد الحمید دوم از سازه بازدید کرده بود.

کتیبه های معبد باکوس در بعلبک لبنان

امتیاز 4.67از 5 (3 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید