موزه خانه مارتیروس ساریان، شاخه ای از گالری ملی ارمنستان

موزه خانه مارتیروس ساریان، شاخه ای از گالری ملی ارمنستان

«موزه خانه مارتیروس ساریان» (Martiros Saryan House-Museum) موزه ای در ایروان ارمنستان است که به نام مارتیروس ساریان، نقاش بزرگ و صاحب سبک ارمنی نامگذاری شده است. این مجموعه که در فهرست موزه های افراد مشهور ایروان جای دارد، در کنار خانه و استودیو مارتیروس ساخته شده است، از سال 1967 به عنوان شاخه ای از گالری ملی ارمنستان فعالیت می کند و از این رو به عنوان یکی از اماکن دیدنی ارمنستان به شمار می رود.

موزه های ارمنستان، خانه موزه ماتیروس ساریان در ایروان

درباره موزه خانه مارتیروس ساریان ایروان

موزه در ابتدا ساختمانی دو طبقه بود اما در سال 1967 یک گالری سه طبقه نیز به آن افزوده شد. معماری و ساخت آن توسط معمار معروف، الکساندر تامانیان (Tamanian  Alexander) انجام شده است. مارک گرگوریان (Mark Grigorian) نیز طراحی بخش هایی از موزه را بر عهده داشته است. این مجموعه شامل 160 نقاشی است که مارتیروس طی دوره های مختلف زندگی خود کشیده است. داستان ها و رویاها (1904-1907)، سگ های استانبول (1910)، تصویر خویشتن (1909)، یار در ایروان (1929) و افسانه (A fairytale) که آخرین کار وی بود، از جمله آثار موجود در موزه است. بخشی از هنر این هنرمند با سنت گذشته ترکیب شده است. او تمام زندگی خود را به سرزمین مادری سوسیالیست و مردم آرمان گرای ارمنی، جهت ایجاد آینده ای روشن خود اختصاص داد؛ هر ساله در 28 فوریه در روز تولد وی معروف مراسمی در موزه برگزار می شود.

موزه های ارمنستان، خانه موزه ماتیروس ساریان در ایروان

موزه خانه ماتیروس ساریان در ایروان

ساعت کار و قیمت بلیط موزه خانه مارتیروس ساریان

این مجموعه هر روز بجز پنجشنبه ها از ساعت 11 تا 16:30 پذیرای مراجعه کنندگان است؛ در روزهای چهارشنبه نیز تا ساعت 15:00 باز است. بخش رزرو موزه تا ساعت 17:15 فعال می باشد. در تعطیلات ملی و 24 ماه آوریل نیز موزه تعطیل است. هزینه ورودی به شرح زیر است:

  • قیمت بلیط برای بزرگسالان 1000 درام است؛ این قیمت برای دانش آموزان، دانشجویان و مستمری بگیران کمتر و 300 درام است.
  • در این مجموعه افرادی برای راهنمایی و توضیح بخش های مختلف وجود دارد؛ در صورتی که از راهنمای ارمنی زبان استفاده کنید، قیمت بلیط 2000 درام و در صورتیکه از راهنمای انگلیسی، روسی، فرانسوی زبان استفاده کنید، 4000 درام باید پرداخت نمایید.
  • بازدید از موزه در آخرین شنبه هر ماه رایگان است.

خانه موزه ماتیروس ساریان در ایروان

آدرس

Address: Martiros Saryan St 3, Yerevan 0002, Armenia

 Phone: +374 10 521607

«زمین مانند یک موجود زنده است، روح خود را دارد؛ بدون خاکِ مادر و ارتباط نزدیک با کشور مادری نمیتوانیم خود و روح خود را بشناسیم».

"مارتیروس ساریان"

امتیاز 0از 5 (0 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید