موزه مانتاداران ارمنستان موزه نسخه های خطی باستانی

موزه مانتاداران ارمنستان موزه نسخه های خطی باستانی

ارمنستان به دلیل آب و هوای مطلوب، طبیعت زیبا و تاریخ غنی خود، از مقاصد گردشگری بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی محسوب می شود. ایروان، پایتخت و بزرگ ترین شهر ارمنستان تور های گردشگری متعددی دارید. قیمت بلیط تور ارمنستان بسته به خدمات ارائه دهنده تور متفاوت است. ایروان یک شهر تاریخی است و موزه های زیادی در این شهر وجود دارد. یکی از این موزه ها «موزه مانتاداران» (The Museum of Matenadaran ) است که موزه نسخه های خطی باستانی می باشد.

موزه مانتاداران حاوی نسخ خطی کهن و زیبا

اگر به تاریخ و نسخه های خطی تاریخی علاقه مند هستید، در سفر خود به ایروان از این مجموعه غنی دیدن فرمایید. این موزه که در سال 1959 ساخته شد، میزبان غنی ترین و فوق العاده ترین دست نوشته های قرون وسطایی و کتاب هایی است که دربرگیرنده طیف وسیعی از موضوعات مانند الهیات، فلسفه، تاریخ، پزشکی، ادبیات، تاریخ هنر و کیهان شناسی به زبان ارمنی و بسیاری از زبان های دیگر است. در سال 1959 ساخته شد و باید مکان را برای همه عاشقان تاریخ و عناصر فرهنگی ببیند.

موزه مانتاداران از موزه های ارمنستان در شهر ایروان

نسخه های خطی در موزه مانتاداران

به دلیل حمله مغول، نسخ خطی مربوط به قرن 10 تا 15 در موزه جود ندارد. در ابتدای قرن نوزدهم که شرق ارمنستان با امپراطوری روسیه یکی شد، شرایط مساعدی جهت حفظ نسخ خطی ایجاد شد. از آن زمان به بعد، دست نوشته های خطی دیگری نیز به موزه مانتاداران اضافه شد تا اینکه در سال 1914 مجموع آن ها به 4660 نسخه رسید.

امروزه بیش از 17000 نسخه خطی و بیش از 30000 سند که حاوی موضوعات متعددی هستند، در مانتاداران وجود دارد. انجیل Vehamor که در قرن هفتم نوشته شده، قدیمی ترین نسخه خطی است که به طور کامل حفظ شده است. یکی از آنها بزرگترین دستنویس Msho Chantier است که بیش از 27 کیلوگرم وزن دارد و دیگری تقویم کلیسای کوچک مربوط به سال 1434 است که بزرگتر از اندازه عکس گذرنامه نیست و تنها 19 گرم وزن دارد.

موزه مانتاداران امروز نه فقط یک موزه، بلکه یک مرکز تحقیقاتی بزرگ نیز است. اگر علاقه مند هستید که نقش زبان ارمنی و الفبای ارمنی را در فرهنگ جهان بدانید، از این موزه دیدن کنید.

موزه مانتاداران از اماکن دیدنی ایروان ارمنستان

قیمت بلیط موزه مانتاداران

قیمت بلیط موزه مانتاداران 1000 درام ارمنستان است.

ساعت کار و آدرس موزه موزه مانتاداران

بجز یکشنبه ها و دوشنبه ها، این موزه در تمامی ایام هفته از ساعت 10 تا 17 پذیرای بازدید کنندگان است. موزه در روزهای تعطیل نیز بسته است.

Address: No 53 Mesrop Mashtots Ave, Yerevan, Armenia

امتیاز 4.80از 5 (5 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید