موزه تاریخ ارمنستان، حافظ تاریخ و فرهنگ ارمنستان

موزه تاریخ ارمنستان، حافظ تاریخ و فرهنگ ارمنستان

«موزه تاریخ ارمنستان» (National Gallery in Yerevan) به منظور حفظ، ذخیره، آموزش و به اطلاع رساندن یا تبلیغ تاریخ و فرهنگ ارمنستان و مردم ارامنه راه اندازی شده است. موزه تاریخ ملی ارمنستان نیز همانند موزه پاراجانف از اماکن دیدنی ایروان است. موزه های زیادی در ایروان، پایتخت ارمنستان وجود دارد که هر تور گردشگری ارمنستان ممکن است یکی از آن ها را در برنامه گردشگری خود گنجانده باشد. در زمان خرید بلیط ارمنستان یا رزرو بلیط ارمنستان، از برنامه گردشگری تور گردشگری مورد نظرتان مطلع شوید تا اماکن دیدنی مورد نظرتان را ساپورت کرده باشد.

موزه تاریخ ارمنستان

تاریخچه موزه تاریخ ارمنستان

اینجا مجموعه ای غنی برای حفظ تاریخ و فرهنگ ارمنستان است که در 9 سپتامبر 1919 توسط قانون مجلس شورای شماره 439، پایه گذاری شد. این ساختمان در ابتدا به عنوان کتابخانه قوم شناسی- انسان شناسی نامگذاری شد و یِرواند لالایان به عنوان اولین مدیر موزه انتخاب شد. بازدید از این مجموعه در تاریخ 20 اوت 1921 آغاز شد. نام موزه بارها و در سال های مختلف تغییر کرد تا اینکه در سال 2003 نام فعلی آن برگزیده شد؛ موزه تاریخی ارمنستان (1922)، موزه فرهنگی- تاریخی (1931)، موزه تاریخی (1935)، موزه تاریخ کشور ارمنستان (1962) و در نهایت «موزه تاریخ ارمنستان» (2003). موزه ملی قوم شناسی این مجموعه که شامل 1428 شیء و 584 قطعه عکس است ، در سال 1978 تأسیس شد.

موزه تاریخ ارمنستان

بخش های مختلف و مصنوعات موزه تاریخ ارمنستان

در این مجموعه، 400.000 شیء وجود دارد که 35% آن مربوط به موزه قوم شناسی (کلکسیون اصلی)، 8% آن مربوط به موزه آنتروگرافی، 45% آن مربوط به بخش مسکوک شناسی و 12% نیز مربوط به اسناد است.

  • به طور کلی می توان گفت که در موزه تاریخ ارمنستان، تصویری جامع از تاریخ و فرهنگ این کشور، از زمان پیش از تاریخ (یک میلیون سال پیش) تا زمان حاضر نشان داده شده است. تصاویر نادری از تعاملات فرهنگی ارمنستان با کشورهای باستانی (مصر، میتانی، پادشاهی هیتی، آشور، ایران، دولت سلوکی، رم و امپراتوری بیزانس) در ارتفاعات این کشور دیده می شود.
  • یک مجموعه استثنایی و عظیم از نمونه های برنزی مربوط به 2 تا 3 میلیون سال قبل از میلاد، مجسمه های برنزی، کتیبه هایی استثنایی با خط میخی، نقاشی های دیواری، سرامیک های نقاشی شده، ساز و سلاح مزین، نمونه های منحصر به فرد از طلا، نقره و استخوان که از حفاری های Karmir Blour ،Arin-Berd و Argishtikhinili کشف شده است.
  • مجموعه ای از قدیمی ترین شواهد تاریخ حمل و نقل، چرخ دستی های چوبی و ارابه های قرن چهاردهم تا پانزدهم.
  • مجموعه ای غنی از سکه های ارمنی که شامل سکه هایی از Tsopk، سلسله Artaxiad، پادشاهی Kiurike و پادشاهی ارمنی  Cilicia.
  • نمونه های ارزشمندی از تحول شگفت انگیز فرهنگ هلنیستی در ارمنستان: مجسمه ها، اقلام معماری، جواهرات و سفال که با کاوش در مناطق باستانی گارنی (Garni)، آرتاشات (Artashat) و اوشاکان (Oshakan).
  • فرهنگ مسیحیت ارمنستان در قرن چهارم و پنجم همراه با یافته های منحصر به فرد معماری، مجسمه سازی و سرامیک مربوط قلعه نظامی آمبر (Amberd) در شهر دوین (Dvin) و آنی (Ani).

موزه تاریخ ارمنستان

موزه تاریخ ارمنستان

قیمت بلیط، ساعت کار و آدرس موزه ی تاریخ ارمنستان

هزینه ورودی برای بزرگسالان 2000 درام ارمنستان (55940 تومان) است. ساعت کار نیز هر روز به جز دوشنبه ها، 11 ظهر تا 18:00 می باشد.

آدرس: ارمنستان، ایروان، میدان جمهوری، پلاک 4.

امتیاز 4.75از 5 (4 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید