موزه سرگئی پاراجانوف، محبوب ترین موزه ایروان

موزه سرگئی پاراجانوف، محبوب ترین موزه ایروان

در شهر ایروان ارمنستان، موزه ای به نام «موزه پاراجانف» (Parajanov museum) وجود دارد که یکی از اماکن دیدنی ایروان به شمار می رود. موزه پاراجانوف از محبوب ترین موزه های ایروان می باشد. نام این موزه به افتخار سرگئی پارا جانف نویسنده برجسته ارمنستان انتخاب شده است. سرگی پاراجانف خالق و نویسنده چند شاهکار هنری بود که توسط آن ها مورد ستایش و تکریم واقع شد، از جمله: «سایه های اجداد فراموش شده (1964)، «رنگ انار» یا «سیتناوا» (1969)، «افسانه قلعه سارام» (1985). این هنرمند ارمنی در سینما نیز تأثیر گذار بوده است؛ سهم پاراجانف در هنر سینما، نخستین و اصلی ترین شعر شاعرانه وی است. سیستم زیبایی شناسی او شامل هنر پلاستیک، بر اساس سنت های هنر ارمنی، شرقی و اروپایی است.

 

موزه ارمنستان، دیدنی های ایروان

 

موزه سرگئی پاراجانوف ایروان در سال 1988 به عنوان موزه دولتی هنرهای معاصر ارمنستان مورد ساخت و ساز قرار گرفت. در زمان تأسیس و راه اندازی، موزه شامل دو ساختمان بود: یک ساختمان به عنوان موزه و یک ساختمان به عنوان خانه پاراجانوف. به دلیل زلزله ای که در سال 1988 رخ داد، موزه در سال 1991 افتتاح گردید.

مجموعه موزه سرگئی پاراجانوف ایروان

مجموعه موزه شامل 600 آثار پاراجانوف است، از جمله مجموعه ای از کلاژهای مسطح و سه بعدی (کلاژ هنر اختلاط رنگ ها است) و مبلمان و وسایل شخصی که او در طول عمر خود از تفلیس تا ایروان با خود داشته است. موزه، خانه پاراجونوف را نیز شامل می شود. مکاتبات گسترده ای که وی با کارگردان ها داشته است، مثل نامه های بریك، تاركوفسکی، نیکولین، وكاتانیان و دیگر شخصیت های فرهنگی، در آرشیو موزه نگهداری می شود. نقاشی ها و کلاژهایی که پاراجانوف در زندان کشیده بود، به طور مجزا در سالنی جداگانه به نمایش گذاشته شده است. نقاشی های سرگئی پاراجانوف، ادراک زیبایی شناسی او از جهان است. آنچه که سبب جذابیت نقاشی ها و دیگر آثار هنری پاراجانوف شده است، استفاده وی از مواد و اشیای مختلف است.

دولت شوروی به مدت تقریبا 15 سال فیلم برداری پاراجانف را به حالت تعلیق درآورد. او مدت ها در زندان ها و اردوگاه های نظامی به سر برد.

ساعت کار موزه سرگئی پاراجانوف ایروان

این موزه هر روز از ساعت 10:30 تا 17:00 پذیرای مراجعه کنندگان است.

آدرس موزه پاراجانوف ایروان

ارمنستان، ایروان، خیابان اول دزوراقیوق - ساختمان های ۱۵ و 16.

امتیاز 5.00از 5 (2 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید