موزه نسل کشی ارمنی ها

موزه نسل کشی ارمنی ها

موزه های متعددی در ایروان، پایتخت ارمنستان وجود دارد؛ موزه پاراجانوف، موزه مانتاداران، موزه هنر های روسی و غیره. «موزه نسل کشی ارمنی ها» (Armenian Genocide Museum) یکی دیگر از موزه های ایروان است که به یاد هزاران ارمنی که طیّ یک نسل کشی کشته شدند، پایه گذاری شد. این موزه توسط آرتور ترخانیان و ساشور کالاشیان معماران ارمنی و با همکاری هنرمندی به نام هوانس خاچاطوریان طراحی شد.

ارمنستان یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان را دارد. ساکنین این منطقه کوهستانی با گذشت بیش از 3000 سال، زبان، میراث مسیحیت و فرهنگ منحصر به فرد خود را حفظ کرده اند.  Thadeus و Bartholomew فرستادگان مسیحی بودند که در قرن اول میلادی به ارمنستان سفر کردند. در اوایل قرن چهارم میلادی، ارمنستان اولین ملل مسیحی بود و ارمنی ها نخستین مردمانی بودند که مسیحیت را پذیرفتند و به آن پایبند شدند.

پس از گذشت چندین سال، هر سال گرامیداشت سالگرد قتل عام ارامنه با گرد آمدن ارامنه از سراسر ارمنستان و همچنین افرادی از سراسر جهان برگزار می شود. در این روز برنامه هایی مانند آیین مذهبی (به یاد کشته شدگان) کنسرت و موسیقی کلاسیک اجرا می شود.

مشخصات موزه نسل کشی ارمنی ها

  • موزه نسل کشی ارمنی ها موزه ای دو طبقه است و بر روی تپه ای به نام زیزِرْناکابرْت ساخته شده است تا دید خوبی از دور دست داشته باشد.
  • یک مناره مخروطی شکل به طول 40 متر در مجاور این موزه دیده می شود که می توان گفت نماد موزه است. شکافی در این مناره ایجاد شده است که آن را به شکل دو سوزن کوچک و بزرگ در آورده است؛ سوزنی که اندازه آن کوچکتر است نماد ارمنستان غربی است. به طور کلی، مناره مخروطی شکل را نمادی از زایش جمعیت ارامنه می دانند.
  • در این موزه عکس ها، گزارش های روزنامه ای، فیلم ها و مستنداتی از نسل کشی ارامنه وجود دارد.
  • نمادهایی از عزاداری که بسیار هنرمندانه طراحی شده اند، در این موزه دیده می شود.
  • یک مسیر صد متری احداث شده است که در آن اسامی تمام افرادی که در قتل عام عثمانی کشته شدند، ثبت شده است.

ساعت کار موزه نسل کشی ارامنه

موزه نسل کشی ارامنه سه شنبه ها تا یکشنبه ها از ساعت 11 تا 16 (4 بعد از ظهر) پذیرای مراجعه کنندگان است. ورودی موزه نسل کشی ارمنی ها رایگان است.

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید