برج ایفل پر بازدیدترین اثر تاریخی جهان

برج ایفل پر بازدیدترین اثر تاریخی جهان

«برج ایفل» (The Eiffel Tower) از آن دسته از جاذبه های دیدنی است که بیشتر افراد نام آن را شنیده و در عکس های پاریس، تصویری از آن را دیده اند. این سازه قطعاً یکی از دیدنی های پاریس است و بازدید از آن از قلم تورهای پاریس و گردشگران این شهر نمی افتد. این برج زیبا با آن سازه هندسی منحصر به فرد خود، در عرض 2 سال و 2 ماه و 5 روز ساخته شد که این روند نشان از پیشرفت فنی و معماری زمان خود دارد و البته در این بازه زمانی رکورد دار است. در بسیاری از شهرهای بزرگ برج هایی ساخته شده که به نماد آن شهر تبدیل شده است؛ در این میان می توان به برج ساعت ازمیر در کشور ترکیه و یا برج دوقلوی پتروناس در شهر کوالالامپور مالزی اشاره کرد. برج ایفل نماد رسیدن دولت به کشوری کامل و ایده آل و نماد مدینه فاضله فرانسه است و همچنین نقطه عطفی در عصر صنعتی این کشور می باشد. 30 کپی از برج ایفل فرانسه در کشورهای مختلف از جمله لاس وگاس وجود دارد؛ یکی از آن ها را نیز می توانید در پارک جهانی پکن در کشور چین ببینید.

عکس برج ایفل در شب

برج ایفل از پر بازدیدترین آثار تاریخی جهان است؛ این جاذبه گردشگری پاریس با 7 میلیون بازدید کننده در سال، پر بازدید ترین اثر تاریخی و جاذبه توریستی جهان محسوب می شود. از این میان، 75% بازدید کنندگان گردشگران خارجی هستند و این باعث شده است تا پاریس پر بازدید ترین جاذبه توریستی دنیا را در خود جای داده باشد. این تعداد بازدید را می توان با "برج جهانی بابل" مقایسه کرد که از زمان افتتاح یعنی از سال 1989، حدود 300 میلیون بازدید کننده داشته است.

در این جاذبه گردشگری پاریس نیز یک بخش دیدبانی وجود دارد تا با رفتن به آنجا این فرصت فراهم شود تا نمایی پانورامیک از پاریس داشته باشید. همچنین، هر شب جادویی از نور را در این سازه خواهید دید! از دهه 1980 میلادی، این بنای یادبود به طور منظم تعمیر، بازسازی و بروز شده است تا به این ترتیب با جامعه در حال رشد و پیشرفت فرانسه و اروپا همگام باشد. در این زمینه سعی شده است تا سازه تاریخی مرکز تمام جشن ها و رویدادهای خاص باشد؛ نمایش های نور، نمایش های آتش بازی و ...

سازنده برج ایفل و تاریخچه ساخت آن

سازنده برج ایفل "گوستاو ایفل" (Gustave Eiffel) است. سازه برای نمایشگاه جهانی سال 1889 و به مناسبت صدمین جشن سالگرد انقلاب فرانسه ساخته شد. مسئولان، نمایشگاهی بین المللی به مناسبت جشن سالگرد سقوط باستیل (Bastille) و آغاز انقلاب فرانسه برگزار کردند که طی آن مسابقه ای آزاد برگزار شد تا در آن علاقه مندان و شرکت کنندگان طرحی ارئه دهند. از میان 107 طرح پیشنهادی، طرح ارائه شده توسط ایفل و استفان ساوستر معمار (Stephen Sauvestre) و مهندس ماریس کوچلین (Maurice Koechlin) و امیل نوگیور (Emile Nouguier) انتخاب شد. آنچه که سبب تفاوت برج ایفل از سایر سازه ها شد، شکل مدرن و سبک معماری متفاوت آن بود؛ سبک معماری برج ایفل از سبک های نئو گوتیک، نئو رینسانس، و نئو باروک که در قرن های 18 و 19 میلادی محبوب بودند، متفاوت بود. اولین مرحله حفاری برای ساخت این سازه تاریخی، در 28 ژانویه سال 1887 انجام گرفت و ساخت آن در 31 مارس 1889 به اتمام رسید.

ساخت برج ایفل در شهر پاریس فرانسه

درباره برج ایفل پاریس

 • ساخت این سازه در سال 1889، هزینه ای بالغ بر معادل 1.5 میلیون دلار در بر داشت.
 • در ساخت آن بجای سنگ از فلز استفاده شد، زیرا هم سبک تر بود و هم مقاوم تر.
 • ارتفاع برج ایفل با آنتنی که در بالای آن نصب شده است 324 متر (1.063 فوت) و بدون آنتن 300 متر (984 فوت) است. این جاذبه دیدنی پاریس، تا چهار دهه بلندترین ساختمان جهان محسوب می شد که تقریباً دو برابر ارتفاع بلندترین ساختمان قبل از خود، یعنی "بنای یادبود وانشنگتن" با ارتفاع 555 فوت، بود.
 • نور خورشید سبب می شود تا برج حدود 6 اینچ رشد کند و بلندتر شود!
 • وزن برج ایفل 10.000 تن است.
 • 5 بیلیون چراغ برای روشنایی آن استفاده شده است.
 • نام مستعار فرانسوی برج ایفل "La Dame de Fer) "the Iron Lady) است.
 • 300 تن آهن و 2.5 میلیون پَرچ حرارتی برای ساخت این برج فلزی استفاده شد. این جاذبه معروف پاریس تا کنون 18 بار رنگ آمیزی شده و برای این منظور هر بار 60 تن رنگ استفاده شده است.
 • طبقه اول این سازه 190 فوت، طبقه دوم آن 367 فوت و طبقه سوم 900 فوت بالاتر از سطح زمین است.
 • اولین مرحله حفاری برای ساختن این سازه تاریخی در 28 ژانویه سال 1887 انجام گرفت و در 31 مارس 1889 ساخت آن به اتمام رسید.

رنگ برج ایفل

زمانی که در سال 1889 افتتاح شد، با رنگ قرمز – قهوه ای پوشانده شد، یک دهه بعد رنگ آن را زرد کردند. قبل از حالت کنونی، این برج به رنگ زرد – قهوه ای و قهوه ای شاه بلوطی نیز بوده است. هر 7 سال یک بار، نقاشان 60 تُن رنگ به کار می برند تا ظاهر و نمای برج را نو نوار نگه دارند و آن را در سه حالت رنگ می کنند. رنگ بخش های بالایی همواره روشن تر در نظر گرفته می شود تا سبک ساختاری، نما و دید  برج از دور، در آسمان پاریس حفظ شود.

عکس برج ایفل فرانسه

کاربردهای برج ایفل از ابتدا تا کنون

برج ایفل به عنوان یک سازه موقت و با این هدف که پس از 20 سال از میان برداشته شود، ساخته شد. اما پس از مشاهده موفقیت ها و پس از اینکه در جهان شهره شد، فکر از بین بردن آن ملقی گشت. گوستا ایفل نیز مایل نبود پروژه مورد علاقه اش از بین برود و به همین دلیل تصمیم گرفت از آن به عنوان ابزاری برای انجمن های علمی استفاده کند. در جنگ جهانی اول، ارتش فرانسه از برج برای ارتباط بی سیم با کشتی ها در اقیانوس اطلس و قطع پیام های دشمن استفاده کرد.

برج ایفل دارای یک آزمایشگاه علمی است. شاید اولین بار است که می بینیم در داخل یک برج که به عنوان یک اثر تاریخی و گردشگری مورد استفاده قرار دارد، مکانی عملی بر پا شود! اما این اتفاق در برج ایفل رخ داده است. در گالری که در طبقه اول این سازه بلند وجود دارد، نام 72 دانشمند به صورت منقش و حکاکی شده، به نمایش گذاشته شده است. در طبقه بالا نیز آزمایشگاهی راه اندازی شد که مورد استفاده شخص ایفل و دانشمندان فرانسوی که در زمینه نجوم، هواشناسی، آیرودینامیک، فیزیولوژی و آزمایش های آزمایشگاهی مانند پاندول فوکو مطالعاتی انجام می دادند، قرار داشت. در سال 1909، ایفل یک تونل باد آیرودینامیک در پایه برج نصب کرد که هزاران آزمایش با استفاده از آن انجام شد، از جمله هواپیمای برادران رایت و آزمایش هایی بر روی اتومبیل پورشه.

آزمایشگاه های علمی در برج ایفل فرانسه

در اواخر دهه 1800 میلادی که پاریس مهد و مرکز هنر و نقاشی مدرن بود، این سازه میزبان اولین نمایشگاه جهانی نقاشی شد؛ همچنین، ایفل نماد معماری مدرن نیز بود.

طی چند سال، این سازه در معرض آزمایش های علمی متعدد، به ویژه مخابره های رادیویی ارتباط از راه دور قرار گرفت.

این سازه بلند زمانی بزرگ ترین تابلو تبلیغاتی (بیلبورد) دنیا بود. طی سال های 1925 و 1936 در زمان غروب خورشید برج را با 25 میلیون لامپ رنگی که به سه طرف برج متصل بود برای تبیلغات یک شرکت اتومبیل فرانسوی سیتروئن (Citroën) روشن می کردند. تبلیغات به طرز شگفت انگیزی به تصویر کشیده می شد، طوریکه از فاصله 20 مایلی قابل رؤیت بود.

ماجراجویان چندین دهه از این سازه بلند استفاده کردند و صحنه ها جسورانه خلق کردند؛ تا اینکه در سال 1912، یک خیاط فرانسوی به نام "فرانس ریچلت" (Franz Reichelt) تقلا کرد تا همراه یک چترباز از طبقه اول بپرد اما سقوط کرد. چهارده سال بعد، هوانوردی به نام لئون کالوت (Leon Collot) که قصد داشت به سمت پایین مانور دهد، بخشی از بال هواپیما آتش گرفت، هواپیما سقوط کرد و او کشته شد.

پس از گذشت سال ها و پس از همه تصمیماتی که دربارۀ این سازه گرفته شد، امروزه نگاهی متمایز به آن شده و به عنوان نماد پایدار پاریس نگریسته می شود. بر اساس وب سایت رسمی official website سالانه بیش از 7 میلیون نفر از این جاذبه توریستی پاریس دیدن می کنند. از سال 1889 یعنی از زمان افتتاح آن، 250 میلیون نفر از نقاط مختلف دنیا از این مکان دیدنی بازدید کرده اند.

 هم اکنون این برج به بیش از 120 آنتن مجهز است تا سیگنال های رادیویی و تلوزیونی را در سراسر پایتخت و فراتر از آن، پخش کند. علاوه بر این، دارای دو رستوران، چند بوفه، یک سالن ضیافت و تعداد زیادی فروشگاه هدیه و سوغات است. در محوطه برج، گروه های راهنما و آموزشی برای راهنمایی کودکان و تورهای گردشگری و توریست ها وجود دارد. تورهای پاریس و گردشگران می توانند در 365 روز سال و در فصل های مختلف، از این سازه تاریخی دیدن کنند؛ از ماه ژوئن تا سپتامبر، برج تا بعد از نیمه شب نیز باز است.

برج ایفل در پاریس

رستوران ها، بوفه ها و مغازه های برج ایفل

1- رستوران 58 TOUR

یک نهار یا شام فراموش نشدنی در رستوران "تور 58" (TOUR 58) برج ایفل، در ارتفاع 58 متری این سازه قطعاً به یادماندنی خواهد بود. این رستوران در طبقه اول واقع شده است و هر روز به مراجعه کنندگان سرویس نهار و شام ارائه می دهد. در تور 58، لذت خوردن غذاهای مدرن فرانسوی را با حفظ سنت و اصالت حس خواهید کرد. این رستوران برای خانواده ها مکانی مناسب است و دعوت دوستان و همکاران به اینجا همانند دادن هدیه ای زیبا به آن هاست! دکوراسیون آن بسیار زیبا و مناسب بوده و توسط پاتریک جوبین  (Patrick Jouin) طراحی شده است؛ پنجره های بزرگ حالتی را ایجاد کرده تا افراد در حین صرف غذا از نمای پانورامیک پاریس لذت ببرند. تور 58 شب ها به یک رستوران فرانسوی بین المللی تبدیل می شود. از ژانویه 2019 یک منو شبانه توسط سر آشپز تیِری مارکس (Thierry Marx) به منوی این رستوران اضافه شده است.

رستوران 58 در برج ایفل فرانسه

غذاهای فرانسوی در رستوران 58 برج ایفل

2- رستوران ژول ورن

رستوران ژول ورن را در طبقه دوم پیدا کنید. این رستوران که به افتخار ژول ورن، نویسنده بزرگ فرانسوی نامگذاری شده است، در سال 2007 بازسازی شد و چهره ای تازه به خود گرفت. فضای  مدرنی دارد و طراحی طوری انجام شده تا نور طبیعی به آن وارد شود و استفاده از نور خورشید تا حد امکان صورت گیرد. نور اندکی که شب ها به فضای داخلی رستوران وارد می شود، محیطی رمانتیک خلق می کند؛ اگر به چنین محیط هایی علاقه مند هستید، رفتن به این رستوران را در شب از دست ندهید. انواع غذاهای فرانسوی و اروپایی را به صرف نهار، شام و شام دیر وقت، می توانید در این رستوران میل کنید. در اینجا منوی غذایی مخصوص کودکان ندارد و کودکان نیز همانند بزرگسالان شارژ می شوند. هزینه یک پرس غذا در این رستوران به طور متوسط بین 105 تا 230 یورو است.

رستوران ژول ورن در برج ایفل فرانسه

3- بوفه ها

در طبقه های اول و دوم برج، بوفه های مختلف و تنوعی بر اساس سلایق و علایق افراد مختلف وجود دارد. منوهایی که در این بوفه ها می بینید، غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم را در بر دارد  و پاسخگوی نیاز تمام افراد خانواده خواهد بود.

4- مغازه ها

مغازه ها را می توانید در همه طبقات ببینید. در این مغازه ها سوغاتی و محصولات زیبا و متنوعی برای هدیه دادن پیدا می شود. مغازه ها به صورت خاص محصول خاصی را می فروشند؛ مثلاً یک مغازه به فروش خوراکی و تنقلات و مغازه دیگر به فروش لوازم منزل اختصاص دارد.

ساعات و هزینه بازدید از برج ایفل

بازدیدکنندگان می توانند در تمام روزهای هفته از ساعت 9:30 تا 23:45 از این جاذبه گردشگری پاریس دیدن کنند.

برای بازدید از هر یک طبقات باید بلیط جداگانه تهیه کنید، برای تهیه بلیط هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین می توان اقدام کرد. هزینه بازدید بسته به اینکه از پله یا آسانسور استفاده  کنید متفاوت است، برج دارای 1710 پله و 3 آسانسور عمومی است.

هزینه بازدید از طبقه اول و دوم (با پله): بزرگسالان: 10 یورو (13 دلار)، کودکان: 3 یورو، معلولان: 2.5 یورو.

هزینه بازدید از طبقه اول و دوم (با آسانسور): بزرگسالان: 14.5 یورو (19 دلار)، کودکان: 4 یورو، معلولان: 4 یورو.

هزینه بازدید از بالای برج: بزرگسالان: 13 یورو؛ کودکان: 8 یورو، معلولان: 6.5 یورو.

ورود کودکان کمتر از 4 سال رایگان است، بنابراین، در صورتی که کودک کمتر از 4 سال همراه دارید نیازی به تهیه بلیط برای او نیست. بلیط معلولان نیز شامل 20 درصد تخفیف است.

آنچه که لازم است پیش از برج بازدید بدانید

 • اگر به صورت آنلاین اقدام به خرید بلیط برج ایفل کرده اید، می بایست پرینت بلیط ها را همراه داشته باشید. مزیت خرید آنلاین بلیط برج ایفل، عدم معطلی شما در صف های طولانی خرید بلیط، به ویژه در روزهای تعطیل و روزهای خاص است.
 • دقت داشته باشید در صورتیکه خرید بلیط به صورت آنلاین باشد، ایمیلی برای شما ارسال می شود، در این صورت امکان پس دادن بلیط یا تغییر ساعت بازدید ممکن نخواهد بود.
 • برای استفاده از رستوارن های برج به صورت گروهی، رزرو قبلی لازم است؛ رستوران های برج بین ساعات 12:00 تا 13:30 و 18:30 تا 21:00 باز هستند.
 • معلولان فقط می توانند از طبقه اول و دوم دیدن کنند، زیرا رفتن به طبقه سوم مستلزم استفاده از پله است.
 • همراه داشتن یا ورود حیوانات به داخل برج ممنوع است.

آدرس برج ایفل فرانسه

آدرس: فرانسه، پاریس، خیابان پنجم آناتول، فضای سبز میدان دان شان دو مارس، برج ایفل.

Address: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, France.

دسترسی به برج ایفل در پاریس

در صورتی که با تور پاریس سفر کرده باشید، راهنمای تور شما را راهنمایی خواهد کرد، در غیر اینصورت نیز جهت دسترسی به این جاذبه دیدنی پاریس مشکلی نخواهید داشت زیرا راههای متنوعی از جمله استفاده از مترو، قطار تندرو و اتوبوس وجود دارد.

دسترسی از طریق مترو

 خط زرد، در ایستگاه تروکادرو (Trocadero) پیاده شوید، سپس  14 دقیقه پیاده روی کنید تا به برج ایفل برسید.

خط سبز، در ایستگاه بیر- حکیم (Bir-hakeim) پیاده شوید، از آنجا 10 دقیقه پیاده روی کنید.

خط بنفش، در ایستگاه مدرسه نظامی یا میلتری اسکول (military school) پیاده شوید، سپس 14 دقیقه پیاده روی کنید.

دسترسی از طریق قطار تندرو

اگر از قطار تندرو استفاده کردید، در ایستگاه میدان شان دو مارس (Champ de mars) که به نام ایستگاه برج ایفل نیز معرف است پیاده شوید، سپس 7 دقیقه پیاده روی کنید.

دسترسی از طریق اتوبوس

خط آبی (اتوبوس های شماره 42): در ایستگاه برج ایفل پیاده شوید، سپس 5 دقیقه پیاده روی کنید.

خط آبی کمرنگ (اتوبوس های شماره 69): درایستگاه میدان شان دو مارس پیاده شده و 6 دقیقه پیاده روی کنید.

خط بنفش (اتوبوس های شماره 87): در ایستگاه چمپ د مارس پیاده شوید سپس 6 دقیقه پیاده روی کنید.

خط نارنجی (اتوبوس های شماره 82): در ایستگاه برج ایفل پیاده شوید، سپس 3 دقیقه پیاده روی کنید.

دسترسی از طریق قایق

از طریق رودخانه سن که در فاصله اندکی از برج واقع شده نیز می توانید خود را به آنجا برسانید؛ برای این منظور باید در ایستگاه باتوباس  (Batobus) پیاده شده و 4 دقیقه پیاده روی داشته باشید.

عکس های برج ایفل را می توانید در گالری مربوط به همین مطلب ملاحظه کنید.

 

امتیاز 5.00از 5 (2 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید