کاروانسرای تاریخی اوکوز محمد پاشا در ترکیه

کاروانسرای تاریخی اوکوز محمد پاشا در ترکیه

در سفر به ترکیه، تور کوش آداسی از تورهای مورد علاقه مسافران است و اکثر افراد جزیره کوش آداسی را به مکانی کاملا تفریحی می شناسند در صورتی که در این شهر مکان های تاریخی و جاهای دیدنی برای بازدید نیز وجود دارد. که یکی از آن ها شهر باستانی افسوس ترکیه و دیگری کاروانسرای اوکوز محمد پاشا و.. است.

کاروانسرای محمد پاشا در کوش آداسی

درباره کاروانسرای محمد پاشا

کاروانسرای اوکوز محمد پاشا به دست همین شخص یعنی محمد پاشا صدر اعظم وقت آن زمان ساخته شده است. تاریخ ساخت کاروانسرا به قرن 17 یعنی زمان عثمانیان باز می گردد. این بنا تشکیل شده است از یک ساختمان آجری به شکل قلعه و یک حوضچه در مرکز حیاط. این کاروانسرا با معماری عثمانی ساخته شده است و ابعاد بیرونی آن حدود 44 متر در 51 متر است و حیاطی با ابعاد 28.5 در 21.5 دارد.از دیگر ویژگی های ساختمانی این قلعه کوچک می توان به آجر های 24 در 36 سانتی متری آن اشاره کرد که ضخامت و مقاومت قلعه را بالابرده است.

کاروانسرای محمد پاشا از جاهای دیدنی کوش آداسی

ساختمان آجری شامل 2 طبقه است که دورتا دور حیاط ساخته شده است. دروازه های ورودی کاروانسرا ازجنس مرمر است و یکی در قسمت شمالی و دیگری در قسمت شرق و به سمت بازار باز می شود.

از امکانات کاروانسرای محمد پاشا در کوش آداسی می توان مسجد را نام برد که در همان ابتدای ساخت کاروانسرا، ساخته شد.

دوران جدید کاروانسرا

در دوران جدید ترکیه (سال 1968)، این کاروانسرا بازسازی و به یک هتل با 25 اتاق و یک سوئیت و در کل با 55 تخت تبدیل شد، اما هنوز هم شکاف هایی که جهت استفاده از توپ تعبیه شده بود باقی مانده است و کاروانسرا به همان شکل اولیه استفاده می شود. این کاروانسرا دارای رستورانی با 350 نفر ظرفیت است. در این کاروانسرا مهمان های معروفی مانند جیمی کارتر نیز اقامت داشته اند.

کاروانسرای کوش آداسی از جاهای دیدنی ترکیه

کوش آداسی

امتیاز 5.00از 5 (2 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید