شهر باستانی آفرودیسیاس یا Aphrodisias از جاذبه های دیدنی کوش آداسی

شهر باستانی آفرودیسیاس یا Aphrodisias از جاذبه های دیدنی کوش آداسی

کوش آداسی از جزایر زیبای ترکیه است که مورد توجه بسیاری از گردشگران واقع می شود این جزیره برای گذراندن اوقات فراغت و استراحت جزیره مناسبی است اما جاذبه های کوش آداسی فقط به همین ختم نمی شود و اماکن تاریخی جذاب زیادی وجود دارد که شما را ساعت ها سرگرم خواهد کرد.

موقعیت جغرافیایی و تاریخچه

شهر آفرودیسیاس یک شهر کوچک باستانی و دیدنی است که متعلق به زمان روم و یونان باستان می باشد. این شهر باستانی که به شهر باستانی عشق معروف است در 230 کیلومتری ازمیر و 30 کیلومتری دنیزلی واقع شده است و از شهر کوش آداسی نیز دسترسی به آن امکان دارد.

نام این شهر از نام الهه ی عشق آفرودیت گرفته شده و مجسمه های مرمری این الهه نیز در این شهر دیده می شود.

شهر آفرودیسیاس در کوش آداسی ترکیه

این شهر باستانی بارها و بارها مورد بررسی باستان شناسان قرار گرفته است و کتیبه های یافت شده خوانده شده اند تا تاریخچه درستی از شهر استخراج شود. حفاری ها در این شهر برای اولین بار در سال 1904 آغاز شد و مطالعات توسط یک باستان شناس فرانسوی  انجام گرفت، اکثر قطعاتی که در این اکتشافات کشف شد، در موزه بریتانیا نگه داری می شود!.

موارد کشف شده در اکتشافات اولیه شامل تعدادی گچ بری زینتی، تعدادی ستون و سرستون می باشد.

موقعیت جغرافیایی این شهر باستانی به گونه ای است که روی گسل قرار دارد و بارها بر اثر زلزله آسیب هایی دیده اما بعد از زلزله قرن 4 تا حدودی باز سازی شده و همچنان مورد استفاده بوده است ولی پس از زلزله ای که در قرن 7 اتفاق افتاد این شهر به همان صورت متروکه رها شد و استفاده ای از آن صورت نگرفت.

شهر آفرودیسیاس در کوش آداسی ترکیه

دسترسی به آفرودیسیاس

دسترسی به این مکان دیدنی از با ون ها امکان پذیر است و این ون ها از سمت پاموکاله حرکت می کنند. حتما مد نظر داشته باشید که در ماه های سرد سال این ون ها هر روز به سمت شهر باستانی حرکت نمی کنند و برنامه خاصی دارند.

دیدنی های شهر باستانی آفرودیسیاس

  • معبد الهه آفرودیت: معبد الهه عشق در نقطه مرکزی شهر قرار داشته است اما بعد از فتح شهر به دست مسیحیان به کلیسا تبدیل شد.
  • تابوت های سنگی: تابوت های سنگی در نقاط مختلف شهر یافت شده اند و بعضی از آنها دارای طراحی و حکاکی های خاصی هستند که نشان از موقعیت اجتماعی افراد دارند.
  • استادیوم یا تئاتر شهر: تئاتر شهر برای اجرای مسابقات ورزشی و نمایش ها استفاده می شد و همچنان آثاری از آن باقی مانده است.
  • حمام شهر: این حمام به صورت عمومی مورد استفاده قرار می گرفت و شامل اتاق های مختلفی از جمله تعویض لباس و استحمام است. این حمام در وضعیت خوبی قرار دارد.
  • کتیبه های باستانی: کتیبه های شهر به خوبی باقی مانده اند و قابل خواندن هستند و باستان شناسان به راحتی آنها را رمز گشایی کرده اند. این کتیبه ها در موزه های ترکیه به نمایش در آمده است.

از آنجایی که آثار زیادی در این منطقه کشف شده اند در نزدیکی این شهر موزه ای به همین نام وجود دارد که بازدید از آن در ساعات خاصی امکان پذیر است.

موزه آفرودیسیاس از جاهای دیدنی کوش آداسی بوده و هرساله گردشگران خارجی زیادی به این شهر سر می زنند.

جاهای دیدنی ترکیه

امتیاز 4.75از 5 (4 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید