شهر باستانی سارد یا ساردیس در کوش آداسی

شهر باستانی سارد یا ساردیس در کوش آداسی

 

شهر سارد از جمله جاذبه های گردشگری مورد توجه در تور کوش آداسی - ترکیه به شمار می رود. این شهر باستانی که میزبان معبد آرتمیس است، در دوران هخامنشی و به دست کوروش بزرگ ساخته شد. شهر ساردیس از شهر های مهم و ثروتمند دوران خود به شمار می رفت و به وسیله راه شاهی به تخت جمشید متصل می شد.

 

شهر سادیس در کوش آداسی ترکیه از جاهای دیدنی ترکیه

 

موقعیت جغرافیایی و تاریخچه شهر سارد

این شهر باستانی اکنون در استان مانیسا ی ترکیه واقع است و در فاصله ی 70 کیلو متری شهر ازمیر و در نزدیکی شهر صالیح لی قرار گرفته است.

گفته شده است که این شهر یکی از هفت کلیسای معروف مسیحیان به حساب می آید. تاریخ پر فراز و نشیب این شهر شامل حکومت های مختلفی می شود که بر آن حکم رانده اند. تا سال 546 پیش از میلاد شهر ساردیس پایتخت پادشاهی لیدی و بعد از آن، در حدود دوهزار سال پیش، از شهر های مهم هخامنشیان بوده است. این حکومت تا زمان شورش ایوانیان ادامه داشت و بعد از آن به دست مسلمانان فتح شد.

 

شهر ساردیس درکوش آداسی ترکیه

 

آثار مهم شهر باستانی ساردیس کوش آداسی

علاوه بر معبد آرتمیس این شهر دارای آثار مهم دیگری نیز هست. این آثار شامل کنیسه یهودیان و قبرستان بزرگ شهر نیز می شود. همچنین آثار کشف شده از این شهر نشان می دهد که اولین سکه های جهان (مربوط به ایران باستان) در این شهر ضرب و استفاده می شده است.

"بعد از کشف طلا در این منطقه، لیدی ها به تولید ترکیباتی اقدام کردند که در تمام جهان هرگز تولید نشده بود و آن آلیاژ هایی از طلا بود، در طول سالها لیدی ها از این آلیاژ برای ضرب سکه استفاده کردند اما تشخیص خلوص سکه ها همیشه مانعی برای تجارت مطمئن بود. "

شهر سارد در لیست آزمایشی برای ثبت در آثار جهانی قرار دارد و هیچ هزینه ای بابت بازدید از آن دریافت نمی شود این اثر باستانی از جاهای دیدنی کوش آداسی به شمار می رود.

ترکیه از جمله کشور های تاریخی و باستانی به شمار می آید که آثار باستانی و شهر های باستانی زیادی در آن کشف شده است شهر سارد یکی از شهر های مهم باستانی بوده است و کشف این شهر یکی از کشف های مهم به شمار می آید.

ساردیس شهر باستانی در کوش آداسی

امتیاز 5.00از 5 (5 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید