معبد آرتمیس متعلق به ایران باستان در ترکیه

معبد آرتمیس متعلق به ایران باستان در ترکیه

تاریخچه معبد آرتمیس

این بنای شگفت انگیز در 550 سال قبل از میلاد مسیح برای پرستش الهه آرتمیس (ایزد بانویی و زایمان) بنا شده است. این معبد باشکوه در زمان ایران باستان و عمدتا از سنگ مرمر و به جای یک معبد قدیمی تر ساخته شده است.

 موقعیت جغرافیایی معبد الهه بانوان

از لحاظ موقعیت جغرافیایی این معبد بزرگ در نزدیکی شهر سلجوق و ویرانه های شهر باستانی افسوس قرار گرفته و در 50 کیلومتری شهر ازمیر ترکیه واقع است.

افسانه معبد آرتمیس

بر اساس گفته ها و شواهد موجود، این معبد 356 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شد.  پادشاهی از ایران این معبد را به آتش کشید و در همین شب اسکندر مقدونی متولد شد. در افسانه ها ذکر شده که الهه آرتمیس آنچنان درگیر محافظت از تولد اسکندر بود که نتوانست از معبد خود مراقبت کرده و آن را حفظ نماید.

سالیان بعد اسکندر مقدونی با به آتش کشیدن معبد آناهیتا انتقام این کار ایرانیان را گرفت. بعد از به آتش کشیدن معبد آناهیتا، اسکندر اقدام به ساخت دوباره معبد آرتمیس کرد و تا زمان مرگ او این پروسه ساخت همچنان ادامه داشت... . معبد آرتمیس بارها تخریب و باز سازی شد و در قرن 19 میلادی با اکتشافات صورت گرفته زیربنای معبد کشف شد.

 

معبد آرتمیس در تور ترکیه

 

معماری معبد

ساختمان این بنا از سنگ های مرمرین ساخته شده است و دارای یک درب ورودی اصلی با تزئینات خاص می باشد. در طراحی این ساختمان بالکن های بزرگی در نظر گرفته شده است که به واسطه پلکان مرمری به طبقه همکف متصل می شوند که کف این بالکن ها 8×130 متر بوده است.

ستون های در نظر گرفته شده در این ساختمان به تعداد 127 و ارتفاع 20 متر است که دارای سر ستون های ایوانی هستند و در کناره های آن کنده کاری هایی مشاهده می شود.

قسمت های اطراف معبد به صورت دورج ستونی ساخته شده است که دو ردیف ستون در اطراف نیایشگاه ساخته شده و قسمت میانی که خانه الهه به شمار می آید خالی است.  

 

 

 

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید