شهر میرا شهری باستانی در آنتالیا

شهر میرا شهری باستانی در آنتالیا

اگر قصد بستن کوله بار سفر به ترکیه را دارید آنتالیا می تواند مقصد مناسبی برای یک سفر چند روزه به حساب بیاید، به خصوص که آثار تاریخی چون شهر میرا (The ancient city of Myra) ، که یکی از میراث باستانی مهم یونان است در اطراف این شهر واقع شده است شهر میرا خود می تواند یکی از دلایل سفر به این شهر بوده و علاوه بر سواحل آنتالیا یکی از انگیزه های بازدید از این شهر باشد.

گردشگری آنتالیا و شهر میرا

پیشینه تاریخی شهر باستانی میرا

برخی از محققان باستان شناسی، شهر میرا را با حکومت بزرگ Arzawa مقایسه می کنند ولی در واقع شواهدی برای این موضوع در دست نیست.

الهه محافظ این شهر آرتمیس نام داشت و علاوه بر آرتمیس، خدایانی مانند آتنا نیز مورد احترام و پرستش مزدم شهر بودند. این شهر بر اثر بلایای طبیعی (زلزله) تا حد زیادی تخریب شده است اما یک تئاتر نیم دایره وجود دارد که بعد از تخریب تا حدودی باز سازی شد و همچنان قابل مشاهده است. تعدادی مقبره سنگی نیز به صورت عمودی در صخره ها حکاکی شده است که با حکاکی های صورتک ها، چهره ها و طرح های دیگری تزئین شده اند. این مقبره ها در شمال غربی تئاتر شهر قرار گرفته اند.

شهر میرا در آنتالیا

از لحاظ زمانی این شهر مهم تاریخی به قرن چهارم قبل از میلاد مسیح مربوط می شود و تا قرن ها، زندگی در این شهر جریان داشه تا به وسیله زلزله بیش از 60 درصد آن تخریب شد و پس از آن خالی از سکنه باقی ماند. در قرن دوم قبل از میلاد مسیح تعدادی از شهروندان ثروتنمند لیکیا، بناهای با ارزشی ساختند که شامل تئاتر، پورتیکو و آرنا است که همچنان آثار این بنا ها باقی مانده است.

مقبره بابا نوئل

در قسمت پایینی صخره ها، کلیسای بابا نوئل و مقبره ی او قرار دارد که بعد از چند هزار سال هنوز هم نقاشی های داخل مقبره قابل مشاهده هستند هرچند که قسمتی از مقبره به دست اعراب (هارون الرشید) تخریب شده است... . تابوت بابا نوئل و لوحه قبر او نیز در این محل کشف شده است و به احتمال بسیار قوی این مقبره ی واقعی او می باشد.

مقبره بابانوئل

مقبره های شهر میرا

در این شهر دو مقبره بارز وجود دارد که در ابتدای کشف (سال 1840) رنگ های زرد و قرمز و آبی و بنفش در آن قابل تفکیک بوده است اما امروزه فقط رنگ های آبی و قرمز قابل تفکیک هستند و باقی رنگ ها به مرور از دید پنهان شده اند. از این دو مقبره یکی از آن ها در نزدیکی رودخانه قرار دارد و روی مزار آن 11 انسان در ابعاد واقعی حکاکی شده است.

موقعیت جغرافیایی شهر میرا آنتالیا

شهر باستانی میرا یکی از شهر های بزرگ یونان باستان است که امروزه در نزدیکی شهر دمر و رودخانه دمر و در استان آنتالیا قرار گرفته است.

آدرس دسترسی به شهر میرا آنتالیا

Address: Myra Örenyeri, 07570 Demre/Antalya, Turkey

ساعت های بازدید از شهر باستانی بین 9 تا 19 می باشد.

در انتها قابل ذکر است که در اطراف شهر آنتالیا 3 شهر تاریخی دیگر مربوط به زمان های یونان و مصر باستان وجود دارد که با نام های شهر ترمسوس، شهر پرگ و شهر آنتیک خوانده می شوند و همگی شهر هایی جذاب برای باستان دوستان و دیگر افراد هستند. برای مطالعه جزئیات بیشتر درباره این شهر های باستانی در ترکیه می توانید به قسمت مراکز تاریخی آنتالیا مراجعه نمایید.

شهر میرا

شهر میرا در نزدیکی آنتالیا

امتیاز 5.00از 5 (6 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید