مناره یولی در آنتالیا از آثار دوران سلجوقی

مناره یولی در آنتالیا از آثار دوران سلجوقی

ترکیه کشوری است که سالهای سال تحت سلطه ی حکومت های مختلفی بوده است و بر همین اساس دارای بناها و اماکن تاریخی زیادی از سبک های رومی، یونانی، ایرانی و عثمانی است. این موضوع باعث جذب گردشگران زیادی به این کشور شده و سالانه ترکیه جز مقاصد مهم گردشگری برای گردشگران زیادی است که به تاریخ باستانی علاقه دارند. اگر با تور ترکیه همراه شوید و سفر به آنتالیا در برنامه های شما وجود داشته باشد از جاذبه های تاریخی و طبیعی زیادی بهره مند خواهید شد.

یکی از بنا های تاریخی این شهر مسجد یولی است که به مناره یولی معروف است. مناره یولی معماری منحصر به فردی دارد که در هیچ یک از مناره های دیگر آنتالیا به چشم نمی خورد.

یویلی مناره از دیدنی های تور ترکیه

تاریخچه و معماری

مناره یولی آنتالیا، به دستور سلطان علاالدین سلجوقی در زمان حکومت ایران بر ترکیه در سال های 1219 تا 1236 ساخته شده و در اوایل احداث آن، به عنوان کلیسا استفاده می شد. امروزه این بنا به عنوان مسجد شناخته و استفاده می شود.

مناره به صورت جدا از ساختمان مسجد ساخته شده و کف آن به صورت سنگ فرش اجرا شده است که به شکل مربعی می باشد، جنس بنای مناره از جنس آجر است که درون آن از 8 نیم ستون استفاده شده. این بنای قدیمی دارای 38 متر ارتفاع و 90 پله می باشد. شیارهای مناره نمای زیبایی به آن بخشیده که با خطوط فیروزه ای رنگ تزئین شده.

تور ترکیه و بازدید از مناره یولی آنتالیا

تغییر کاربری مسجد

ساختمان اصلی این مسجد به طور کامل تخریب شده است و بنای مسجدی که کنار این مناره وجود دارد، دارای 6 گنبد است و از سال 1973 تغییر کاربری داده شد و به عنوان یک مرکز فرهنگی و آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدنی های اطراف مسجد

از اماکن دیدنی اطراف این مسجد در تور ترکیه می توان پارک توپخانه، برج ساعت آنتالیا و میدان جمهوری را نام برد. دسترسی به این مکان ها از طریق حمل و نقل عمومی و مخصوصاً اتوبوس به راحتی امکان پذیر است.

امتیاز 5.00از 5 (5 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید