مسجد ایاصوفیه استانبول مهم ترین مسجد ترکیه

مسجد ایاصوفیه استانبول مهم ترین مسجد ترکیه

«کلیسای ایاصوفیه» یا به عبارتی «مسجد ایاصوفیه استانبول» Ayasofya / hagia sophia Mosque بدون شک از مساجد معروف ترکیه و جهان است که در شهر توریستی استانبول واقع شده و از اماکن دیدنی استانبول است. تعداد زیادی از گردشگرانی که به ترکیه سفر می کنند برای بازدید از این مسجد نیز برنامه ریزی هایی دارند.

تاریخچه مسجد ایاصوفیه

این مسجد استانبول مهم ترین و بزرگ ترین مسجد ترکیه است که در ابتدا توسط امپراطوری بیزانس و با دستور کنستانتین به عنوان کلیسا ساخته شد. دستور ساخت کلیسای بزرگ در سال 532 صادر گشت وساخت آن در سال 537 پایان یافت. در ساخت این بنای با شکوه 10 هزار کارگر مشارکت کرده و 100 استاد کار بر آن نظارت داشته اند؛ در طول مدت 5 سال ساخت مسجد به اتمام رسید. پس از مدتی، استانبول (قسطنطنیه) توسط عثمانیان فتح شد و این کلیسا به دستور محمد فاتح به مسجد تبدیل شد و در طول سال ها و به دستور پادشاهان، کاشی کاری ها و نقاشی های این بنا تغییر کرد و محرابی به آن افزوده شد.

 

 

مسجد ایاصوفیه از اماکن دیدنی استانبول

معماری کلیسای ایاصوفیه استانبول در ترکیه

  • این کلیسا به طراحی معماران بیزانسی ساخته شد؛ ابعاد آن 91 در 72 متر است، قطر گنبد 31 متر و عمق آن به 18 متر می رسد، ارتفاع گنبد از سطح زمین نیز 56 متر است. بعد از فتح عثمانی ها 4 مناره به مسجد افزوده شد.
  • در معماری منحصر به فرد این کلیسای باستانی طاق ها و ستون ها به طرز بسیار زیبایی با هم هماهنگ هستند.
  • در ساخت این بنای باشکوه تاریخی از 4 ستون استفاده شده که گنبد اصلی روی آن ها بنا شده است.
  • 40 پنجره، نور مورد نیاز مسجد ایاصوفیه را تامین می کنند که بیشترشان روی گنبد قرار گرفته اند.

مسجد ایاصوفیه استانبول اماکن دیدنی ترکیه

مسجد ایاصوفیه کجاست؟

ایاصوفیه در محله سلطان احمد واقع شده و در همسایگی ناحیه فاتح قرار دارد. دسترسی به ایاصوفیه از محله های Taksim، Cihangir، Galata یا Eminonu به راحتی امکان پذیر است، زیرا این مسجد در مرکز استانبول واقع شده است.

آدرس مسجد:

Address: Sultan Ahmet Mahallesi, Ayasofya Meydanı, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

ساعت بازدید

ساعت بازدید از این مسجد در استانبول در فصل های شلوغ و فصل های خلوت متفاوت است. در فصل های شلوغ (15 آوریل تا 25 اکتبر) ساعت بازدید از مسجد 9:00 تا 19:00 است و باجه بلیط فروشی در ساعت 18:00 بسته می شود. در فصل های خلوت (25 اکتبر تا 15 آوریل) نیز می توانید از ساعت 9:00 تا 17:00 از مسجد بازدید نمایید؛ در این دوره، باجه بلیط فروشی در ساعت 16:00 بسته می شود. در طیّ فصل خلوت، مسجد در روزهای دوشنبه تعطیل است.

مسجد ایا صوفیه از مساجد استانبول

قیمت بلیط مسجد ایاصوفیه استانبول

قیمت بلیط بازدید 60 لیر ترکیه است. ورود برای کودکان کمتر از 12 سال رایگان است.

موقعیت مسجد

این مسجد با شکوه در قسمت اروپایی شهر و در میدان ایاصوفیه واقع شده است. مسجد سلطان احمد و کاخ توپکاپی از دیگر جاهای دیدنی استانبول هستند که در نزدیکی مسجد قرار دارند و پس از بازدید از آن، می توانید از آن دو نیز دیدن کنید. این مسجد از نقاط دوردست نیز به زیبایی خود نمایی می کند.

مسجد ایاصوفیه

امتیاز 4.94از 5 (17 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید