معرفی آب انبار باسیلیکا از مکان های دیدنی استانبول

معرفی آب انبار باسیلیکا از مکان های دیدنی استانبول

در بین اماکن دیدنی ترکیه، آب انبار باسیلیکا یکی از جاهای دیدنی استانبول است که جذابیت های بسیاری دارد. آب انبار باسیلیکا در قسمت جنوب غربی مسجد ایا صوفیه (در شهر استانبول و در کشور ترکیه) واقع و به دستور امپراطور یوستینیانوس اول در دوران بیزانس ساخته شده است. وجه تمایز این آب انبار نسبت به ساختمان های دیگر این دوران، داشتن تعدادی ستون بلند 9 متری با سبک کورینسیان است.

 ابعاد کلی مخزن آب باسیلیکا، 140 در 70 متر است که گنجایش ذخیره 100 هراز تن آب را داراست و مساحت آن در حدود 9800 متر مربع می باشد.

آب انبار باسیلیکا در استانبول ترکیه

راز شگفت انگیز سر مدوسا در آب انبار باسیلیکا

ستون های این سازه به چند شکل طراحی و ساخته شده است. همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید دو ستون در آب انبار باسیلیکا به سر ستون های مدوسایی مزیین شده که به اعتقاد بعضی از افراد، این دو فقط برای تحمل فشار ساخته شده است و بعضی دیگر معتقدند که این سر ستون ها بر اساس افسانه ای باستانی در این مکان قرار گرفته اند.

در زمان باستان برای محافظت از مکان های بزرگ از مجسمه سر مدوسا استفاده می شد زیرا اعتقاد بر این بود، افرادی که به چشمان این مجسمه خیره شوند به کسی شبیه او، یعنی یک "هیولا" تبدیل می شوند.

آب انبار باسیلیکا در استانبول، سر مدوسا

روش حیرت آور نگه داری آب

از جذابیت های مخزن باسیلیکا وجود ماهی های کپور در آب می باشد. نگه داری ماهی کپور جهت جلوگیری از آلودگی آب ضروری است. این روش، یکی از روش های رایج باستانی برای نگه داری آب، جهت استفاده طولانی مدت است و این موضوع خود این مکان را به یکی از جذاب ترین جا های دیدنی استانبول تبدیل کرده است.

دلایل ساخت و موارد استفاده آب انبار باسیلیکا استانبول

طبق گفته ها، این آب انبار و تعدادی آب انبار دیگر که بعد ها به این مجموعه اضافه شد، فقط در دوران بیزانس مورد استفاده قرار گرفت و بعد ها این اماکن،  به بازار های خرید و فروش و تجارت مبدل شد.

ساعات و هزینه بازدید از آب انبار باسیلیکا

برای بازدید از این آب انبار ترکیه می توانید در بین ساعت های 9 صبح تا 17:30 به آن مراجعه نمایید و هزینه های بازدید نیز به صورت زیر می باشد:

  • برای دانش آموزان 5,00 TL
  • برای اشخاص ترک  10,00 TL
  • برای گردشگران و افراد خارجی 20,00 TL

همچنین برای دسترسی به این جاذبه گردشگری اگر به نقشه استانبول دسترسی داشته باشید باید در اطراف خیابان Yerebatan به دنبال این مخزن آب باشید. اما آدرس آب انبار باسیلیکا استانبول به صورت دقیق در زیر ذکر شده است.

Address: Yerebatan Cad. Alemdar Mah. 1/3 34410 Sultanahmet-Fatih/İSTANBUL

وبسایت آب انبار باسیلیکا از مکان های دیدنی استانبول:

yerebatansarnici.com/

امتیاز 4.67از 5 (3 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید