کاخ توپکاپی استانبول بزرگترین کاخ دنیا

کاخ توپکاپی استانبول بزرگترین کاخ دنیا

کاخ توپکاپی کجاست؟ کاخ توپکاپی را در شهر استانبول ترکیه جستجو کنید! در سفر به استانبول یکی از موارد مهمی که نباید از دست داد، بازدید از موزه توپکاپی است؛ به همین دلیل، هر تور استانبول ، بازدید از این جاذبه گردشگری تاریخی را در برنامه کاری خود می گنجاند. این کاخ کمتر از 100 سال پیش محل اقامت سلطان های عثمانی بوده است؛ همچنین طی سال های زیادی مورد استفاده سلاطین دیگر قرار گرفت و در هر دوره بخش هایی به آن افزوده شده است.

ساخت موزه توپکاپی 19 سال به طول انجامید و در سال 1478 به پایان رسید. این کاخ تاریخی، به مدت 4 قرن مرکز اداره کشور و محل اقامت سلاطین بود و حدود 25 سلطان عثمانی در آن حکومت کردند. در سال 1924 توپکاپی تبدیل به موزه شد و بازدید از آن برای عموم مردم و گردشگران آزاد شد. اگر خارج از تور ترکیه  به این شهر سفر کردید، فراموش نکنید که از این موزه نیز دیدن فرمایید.

قسمت های مختلف کاخ توپقاپی استانبول

قبل از ورود به داخل مجموعه با دروازه امپریالیستی با شکوهی برخورد می کنید که با نام چشمه ی سلطان احمد سوم خوانده می شود. پس از ورود به داخل مجموعه موزه با 4 قسمت اصلی رو به رو خواهید شد: یک حیاط اصلی و چند ساختمان کوچک تر از جمله حرم، محل اقامت زنان خانواده سلطنتی یا همان حرمسرای کاخ توپکاپی و ساختمان شورا  محل برگزاری جلسات مهم دولتی و ...

معماری کاخ توپکاپی استانبول

معماری کاخ های اروپایی به گونه ای است که یک ساختمان اصلی وسط یک باغ واقع شده، اما در این کاخ چندین ساختمان به منظورهای مختلف احداث گردیده است که شامل سرباز خانه، آشپزخانه، چند سالن و محل خواب و... است؛ همچنین با کمی دقت متوجه خواهید شد که معماری و رنگ آمیزی در این مجموعه، مانند معماری اسلامی است و با بنا های اسلامی هماهنگی دارد. در دهه آخر حکومت عثمانی کاخ دلما باغچه با معماری اروپایی و بسیار لوکس ساخته شد و پادشاهان عثمانی برای زندگی به کاخ دلما باغچه نقل مکان کردند.

دانستنی های کاخ عثمانی

قسمت هایی از این کاخ طی آتش سوزی و زلزله تخریب شد اما هنوز هم جاذبه های زیادی برای مشاهده وجود دارد که دیدن آن ها هر بیننده ای را به وجد می آورد.

سه بنای مجزا در این محل و جود دارد که با نام های کاخ قدیمی، کاخ ییلدز و کاخ جدید شناخته می شوند. منظور از کاخ توپقاپی همان کاخ جدید است که به فرمان سلطان محمد دوم و تجملاتی تر از بنا های دیگر ساخته شده است.

توپکاپی که به عنوان بزرگترین کاخ دنیا شناخته می شود، هم محل زندگی سلطان و خانواده او و هم مرکز سیاسی زمان خود بود که حالا در رده دوم پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری استانبول و حتی ترکیه است.

این مجموعه موزه در نزدیکی دو مسجد بزرگ سلیمانیه و مسجد آبی  یا مسجد سلطان احمد قرار دارد که هریک از این مساجد نیز با معماری خاص و چشم نوازی ساخته شده اند و در میان پر بازدیدترین جاذبه های گردشگری شهر قرار دارند. دیدن فیلم توپکاپی می تواند پیش زمینه خوبی قبل از بازدید نزدیک از این جاذبه توریستی استانبول باشد؛ اگر تمایل دارید فیلم توپکاپی را ببینید، به انتهای همین مطلب مراجعه نمایید. لازم به ذکر است این کاخ محل زندگی سلطان سلیمان و خرم سلطان نیز بوده است.

  

ساعت بازدید و قیمت ورودی کاخ توپکاپی استانبول

ساعت بازدید کاخ توپکاپی استانبول در ماه آوریل تا نوامبر 9:00 تا 16:45 است؛ از ماه نوامبر تا آوریل نیز این موزه تا ساعت 18:45 برای بازدیدکنندگان باز است. این جاذبه گردشگری شهر در همه روزهای هفته بجز سه شنبه ها پذیرای گردشگران می باشد. هزینه ورودی برای هر نفر 40 لیر ترکیه است؛ جهت بازدید از حرمسرا باید 25 لیر جداگانه پرداخت کنید. ورود به این مجموعه برای افراد کمتر از 12 سال رایگان است و بازدید از حرمسرا نیز برای بچه های 6 سال و کمتر از 6 سال رایگان می باشد.

آدرس کاخ توپکاپی استانبول، چگونه به کاخ توپکاپی برویم؟

ترکیه، استانبول، نزدیک میدان سلطان احمد، پارک گلهان، کاخ موزه تاریخی توپکاپی.

امتیاز 4.94از 5 (16 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید