شیله، دهکده ای جذاب در ساحل دریای سیاه استانبول (Şile)

شیله، دهکده ای جذاب در ساحل دریای سیاه استانبول (Şile)

«شیله» (Şile) دهکده ای جذاب در ساحل دریای سیاه استانبول، در بخش آسیایی و در حدود 65 کیلومتری (40 مایلی) شمال شرقی مرکز شهر است؛ این دهکده بسیار زیبا از جاهای دیدنی استانبول می باشد. شیله یک نام یونانی است ودر زبان ترکی به معنی نوعی گل (Mercankösk) می باشد. در این دهکده خانه های روستایی زیبایی وجود دارد که در ماه های ژوئن و سپتامبر و تورهای ترکیه، گردشگران و مسافران زیادی را به خود جذب می کند، به طوری که در این ماه ها جمعیت این دهکده به میزان چشمگیری افزایش می یابد.

با توجه به اینکه شیله در شمالی ترین نقطه استانبول واقع شده است، بنابراین شرایط آن مشابه دیگر شهرهای دریای سیاه است که برخی گونه های دریایی آن ممکن است برای شناگرانِ بی تجربه خطرناک باشد. در سواحل شیله هشدارهای خطر به اندازه کافی وجود ندارد و از این رو، احتمال غرق شدن مردم در اینجا زیاد است. در میان مناطق گردشگری استانبول، دریای سیاه در شمال به دلیل زمستان های سرد، فصل تعطیلات بسیار کوتاه تری نسبت به دریای اژه، دریای مدیترانه یا حتی مرمره دارد.

دهکده شیله در استانبول ترکیه ، از جاذبه های دیدنی ترکیه

سواحل شیله در استانبول

شیله به سواحلش معروف است؛ این دهکده سواحل ماسه ای طولانی دارد که به ویژه در طول تابستان بسیار محبوب می باشد. جمعیت آن حدود 35 هزار نفر است، اما در طول فصل تعطیلات، این جمعیت تا 10 برابر افزایش می یابد. در طول بهار و در آخر هفته های پاییز، مردم استانبول به شیله می روند تا در یکی از رستوران های اطراف بندر، ماهی میل کنند و یا در خیابان های باریک آن قدم بزنند. بزرگ ترین فانوس استانبول در شهر شیله است که امروزه یک رستوران کوچک مشرف به دریای سیاه دارد و همچنین نماد شیله است. درست در بالای بندر و در سنگ های شیب دار، خرابه های قلعه Genoese وجود دارد که در دوران عثمانی مورد استفاده قرار می گرفت.

پارچه های شیله و جشنواره محلی سیب پزی

علاوه بر سواحل معروف، شهر شیله به تولید پارچه های پنبه ای خاص خود یعنی Sile Bezi نیز معروف است. زنان ترکیه این نوع پارچه را دوست دارند، زیرا بسیار سبک است و بنابراین مناسب روزهای گرم تابستان می باشد. هر سال بین ماه جولای - اوت جشنواره محلی سیب پزی در این دهکده برگزار می شود؛ در این روزها، شیله یکی از بهترین  مناطق گردشگری استانبول خواهد بود.

شیله هتل های کوچک زیادی دارد که مردم می توانند برای تعطیلات آخر هفته از آن استفاده کنند. در هنگام وزش باد، دریای سیاه به دلیل امواج زیاد و زیر دریایی شدید، می تواند خشن و گاهی اوقات خطرناک باشد. بسیاری از مردم استانبول در این دهکده زیبا دارای خانه تابستانی هستند.
اگر به شیله رفتید، می توانید از یکی از شهرک های تفریحی نزدیک آن، یعنی آگوا که در حدود 25 کیلومتری (16 مایل) شرق شیله واقع شده است نیز دیدن فرمایید.

دسترسی به دهکده شیله استانبول

ترکیه، بخش آسیایی استانبول، 65 کیلومتری شمال شرق استانبول؛ دسترسی غیر مستقیم به آنجا از طریق راه های فرعی عبور کننده از  Polonezkoy و یا دسترسی مستقیم از بزرگراه .TEM

امتیاز 5.00از 5 (3 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید