تپه‌های چاملیجا در استانبول

تپه‌های چاملیجا در استانبول

در ایران، تور استانبول از پر طرفدار ترین تور های خارجی به حساب می آید و در برنامه ریزی های این تور، مکان های متفاوتی در نظر گرفته می شود که تپه چاملیجا (Camlica Hill Istanbul) در بین این مکان ها به  چشم می خورد.

این تپه در قسمت مرزی محله اسکودار استانبول واقع شده است. این محله محبوب یکی از مناطق گردشگری پر طرفدار در استانبول است و مشرف به تنگه بسفر و دریای مرمره می باشد که از جذاب ترین مکان های این شهر محسوب می شود. این تپه به دو قسمت به نام های تپه کوچک و تپه بزرگ خوانده می شود. قسمتی که با نام تپه بزرگ خوانده می شود، در ارتفاع 267 متری سطح دریا قرار دارد  و قسمت کوچک تر در حدود 228 متر از دریا مرتفع تر می باشد.

بام استانبول

تپه چاملیجا در طول تاریخ

نام منطقه چاملیجا از درختان آن گرفته شده (نام این تپه به ترکی به معنای درختان کاج است) این درختان از دوران روم باستان و بیزانس در این منطقه وجود داشته اند و طبق کتاب های قدیمی این دوتپه باستانی آنچنان با درختان کاج پوشیده شده بود که نوری از میان شاخه ها به زمین نمی تابید و گل های وحشی رنگا رنگ و متفاوتی نیز در آن مکان یافت می شد.

در زمان سلاطین عثمانی این منطقه مورد توجه قرار گرفت و به عنوان محل تفریحات تابستانی و ... مورد استفاده قرار گرفت. همچنین در آن دوران از این تپه برای پرورش پرندگان شکاری مانند شاهین استفاده می شد. امروزه با توجه به منظره زیبای تنگه بسفر و دریای سیاه همچنین دارا بودن رستوران ها و کافه ها، این منطقه گردشگران خارجی و داخلی زیادی را جذب می کند و علاوه بر همه موارد ذکر شده، تپه چاملیجا یا بام استانبول سالانه میزبان پرندگان مهاجر زیادی است. در سال های اخیر یک پروژه بزرگ در این محل پیش بینی شده است تا بزرگ ترین مسجد استانبول را توسط شهرداری بنا کنند.

بام استانبول

 

امتیاز 5.00از 5 (4 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید