جزیره بیوک آدا در استانبول (مجموعه جزایر پرنس)

جزیره بیوک آدا در استانبول (مجموعه جزایر پرنس)

جزیره بیوک آدا یکی از جزایر معروف و محبوب مجمع الجزایر پرنس است. این جزیره نیز مانند تمام اعضای این مجموعه(جزیره صدف، جزیره یاسی آدا و ...)، در دریای مرمره قرار دارد و در منطقه ای به نام آدالار واقع شده که جزئی از استانبول – ترکیه است.

بزرگترین جزیره مجموعه پرنسس

نام این جزیره در ترکی به معنی "جزیره بزرگ" است و مساحت آن در حدود 5 کیلومتر مربع می باشد. بیوک آدا بزرگ ترین جزیره در مجموعه جزایر پرنس است و به همین علت است که بیوک خوانده می شود.

جزیره بیوک آدا استانبول

دیدنی های جزیره بیوک آدادر استانبول

بیوک آدا شامل مکان های تاریخی و دیدنی زیادی است که از جمله آنها می توان چندین ساختمان چوبی، کلیسای ارتدکس،  صومعه از قرن 6 و اسکله با معماری یک معمار ارمنی را نام برد. بسیاری از ساختمان ها و درختان این منطقه در زمان حکومت بیزانس وجود داشته و هنوز پا بر جا هستند.

جزیره در زمان های مختلف

جزیره بیوک آدا در طول زمان های مختلف شاهد وقایع متفاوتی بوده است؛ از تبعید افراد مهم گرفته تا مرکزیت مذهبی و زندانی شدن شاهزادگان و ...

در سال 569 میلادی یکی از امپراطوران بیزانسی یک قصر و صومعه در این جزیره بنا کرد که در قرن های بعدی، از آن به عنوان زندان شاهزادگان استفاده می شد!

در دوره های بعد یعنی دوره عثمانی جزیره بیوک آدا به عنوان محلی برای تفریحات تابستانی جمعیت خارجی (غیر ترک) مورد استفاده قرار گرفت.

بیوک آدا در جزایر پرنس

بیوک آدا امروزی

بهترین مکانی که برای مشاهده مناظر زیبای این جزیره مناسب است یوجه تپه است. از این مکان می توانید شاهد منظره هایی از استانبول یا اطراف جزیره و دریای مرمره باشید؛ همچنین به بازدید از کلیسای آیا یورگی بپردازید.

در این جزیره نیز مانند تمام جزایر پرنس به غیر از وسایل نقلیه امدادی و پلیس، عبور و مرور وسایل نقلیه ی موتوری ممنوع است و افراد با دوچرخه یا کالاسکه رفت و آمد می کنند. همچنین دسترسی به این جزیره فقط از طریق دریا امکان پذیر است و فرودگاهی در این جزیره احداث نشده است.

امتیاز 4.86از 5 (7 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید