جزیره بیوک آدا استانبول

جزیره بیوک آدا استانبول

جزیره بیوک آدا یکی از جزایر معروف و محبوب مجموعه جزایر پرنس است. این جزیره نیز مانند تمام اعضای دیگر (جزیره صدف، جزیره یاسی آدا و ...)، در دریای مرمره قرار دارد و در منطقه ای به نام آدالار واقع شده که جزئی از استانبول – ترکیه است.

بیوک آدا بزرگترین جزیره آدالار

نام این جزیره در ترکی به معنی "جزیره بزرگ" است و مساحت آن در حدود 5 کیلومتر مربع می باشد. بیوک آدا بزرگ ترین جزیره در مجموعه جزایر پرنس است و به همین علت است که بیوک خوانده می شود.

جزیره بیوک آدا استانبول

دیدنی های جزیره بیوک آدا در استانبول

بیوک آدا شامل مکان های تاریخی و دیدنی زیادی است که از جمله آنها می توان چندین ساختمان چوبی، کلیسای ارتدکس، صومعه ای از قرن 6 و اسکله با معماری یک معمار ارمنی را نام برد. بسیاری از ساختمان ها و درختان این منطقه در زمان حکومت بیزانس وجود داشته و هنوز پا بر جا هستند در واقع می توان گفت این محل منطقه ای کاملا باستانی و تاریخی به شمار می رود.

بیوک آدا در گذر زمان

جزیره بیوک آدا در طول زمان های مختلف شاهد وقایع متفاوتی بوده است؛ از تبعید افراد مهم گرفته تا مرکزیت مذهبی و زندانی شدن شاهزادگان بیزانسی و ...

در سال 569 میلادی یکی از امپراطوران بیزانسی یک قصر و صومعه در این جزیره بنا کرد که در قرن های بعدی، از آن به عنوان زندان برای شاهزادگان استفاده می شد!

در دوره های بعد یعنی دوره عثمانی جزیره بیوک آدا به عنوان محلی برای تفریحات تابستانی جمعیت خارجی (غیر ترک) مورد استفاده قرار گرفت.

بیوک آدا در جزایر پرنس

جزیره بیوک آدا امروزی

در این جزیره شاهد مناظر زیبایی خواهید بود اما بهترین مکانی که برای مشاهده مناظر بکر و زیبای این جزیره مناسب است یوجه تپه است. از این تپه می توانید شاهد منظره هایی از استانبول یا اطراف جزیره و دریای مرمره باشید؛ همچنین می توانید از کلیسای ایا یورگی نیز بازدید کنید.

یکی از نکات قابل توجه در سفر به این مکان این است که در این جزیره هم مانند تمام جزایردیگر این منطقه به غیر از وسایل نقلیه امدادی و پلیس، عبور و مرور وسایل نقلیه ی موتوری ممنوع است و افراد با دوچرخه یا کالاسکه رفت و آمد می کنند. همچنین دسترسی به این جزیره فقط از طریق دریا امکان پذیر است و فرودگاهی در آن احداث نشده است.

امتیاز 4.94از 5 (17 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید