جزیره هیبلی آدا استانبول

جزیره هیبلی آدا استانبول

جزیره هیبلی آدا (Heybeliada) در مجموعه جزایر پرنس قرار دارد، از لحاظ بزرگی دومین جزیره از این مجموعه به حساب می آید و در دریای مرمره واقع شده است.

هنگام سوار شدن بر قایق از استانبول، در سمت چپ جزیره هیبلی آدا، یک ساختمان بزرگ می بینید که مربوط به یک مدرسه مذهبی است. در زمین این مدرسه دو اثر معماری خاص دیده می شود که یکی مربوط به یک کلیسای بیزانسی (آخرین کلیسایی است که قبل از فتح قسطنطنیه ساخته شده است) و یکی مربوط به قبر سفیر انگلیس، ادوارد بارتون می باشد.

جزیره هیبلی آدا در ترکیه استانبول

دومین سفیر انگلیس ادوارد بارتون به منظور فرار از شیوع بیماری طاعون که در سال 1598 در استانبول وجود داشت، آخرین روزهای عمر خود را در این جزیره گذراند و در همین جزیره نیز دفن شد اما بعدها بقایای اجساد او را به گورستان انگلیسی ها در محله حیدر پاشا منتقل کردند.

مدرسه ی مذهبی در این جزیره در سال 1971 به علت تصویب قانون دانشگاه های خصوصی و دولتی بسته شد و هیئت امنای این مدرسه حاضر نشدند تا بخشی از دانشگاه ملی باشند.

از دیگر جاهای دیدنی استانبول در این منطقه می توان صومعه ای در جنوب غربی جزیره را نام برد که مربوط به سلطنت سنت جورج هشتم است، که بعد ها به مریم مقدس اختصاص داده شده است. (سنت جورج در بازه زمانی 1425 تا 1448 در این منطقه حکومت کرده است)

جزیره هیبلی آدا استانبول

دسترسی به جزیره هیبلی آدا

برای دسترسی به این جزیره فقط باید از راه دریایی اقدام کرد و هیچ فرودگاهی در هیبلی آدا وجود ندارد؛ همچنین برای حفظ محیط زیست از آلودگی، به استثنای موارد امدادی و پلیس، وسایل نقلیه موتوری در این منطقه رفت آمد نمی کنند و افراد با کالاسکه و دوچرخه در شهر رفت آمد می کنند.

جمعیت عادی شهر در حدود 3000 نفر است و در تابستان با بازگشت صاحبان خانه های تابستانی، جمعیت به 10000 نفر می رسد. ازسرگرمی های تابستانه این جزیره برگزاری کنسرت های کوچک در فضای باز است که شور و هیجان خاصی به شب های تابستانی این جزیره می بخشد.

در تور استانبول - ترکیه برای بازدید از این جزیره برنامه ریزی کنید و حتما به رستوران ها و کافه های آن سری بزنید و از غذا های ترکیه آن لذت ببرید.

همچنین می توانید برای بازدید از دیگر جزایر این منطقه برنامه ریزی کنید که جزیره بیوک آدا یکی از بهترین آنها می باشد.

جزیره هیبلی آدا در استانبول

امتیاز 5.00از 5 (8 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید