جزیره سیوری آدا استانبول

جزیره سیوری آدا استانبول

سیوری آدا یکی ازجزیره های مجموعه جزایر پرنس در دریای مرمره است که در نزدیکی شهر استانبول قرار دارد. این جزیره با مساحتی در حدود 0.5 کیلومتر مربع یکی از محله های منطقه آدالار استانبول ترکیه است.

جزیره سیوری آدا استانبول در زمان باستان

سیوری آدا در زمان حکومت بیزانس توسط روحانیون برای عبادت برگزیده شده بود زیرا منطقه ای دوردست بود و برای عبادتی آرامش بخش مناسب بود. در همان زمان امپراطوران بیزانسی از این جزیره برای زندانی کردن و بازداشت افراد برجسته ای مانند افلاطون استفاده می کردنند. افرادی هم در طول حبس خود در این جزیره جان باختند که امروزه نیز مقبره های آنان مشاهده می شود.

جزیره سیوری آدا استانبول از مجموعه جزایر پرنس

گفته می شود در زمان بیزانس یک روستا در این منطقه وجود داشته است زیرا خرابه هایی از یک روستای باستانی در این منطقه یافت شده است که مهم ترین ساختمان های آن در قرن 9 میلادی بنا شده اند.

از جمله این ساختمان ها یک کلیسای عادی، یک کلیسا برای شهیدان مذهبی و یک صومعه در قسمت شرقی را می توان نام برد که هم اکنون آثاری از دیواره های آن قابل مشاهده است و بنای بارز دیگر، یک آب انبار در مرکز جزیره است که بخشی از آن نیز هنوز قابل مشاهده می باشد.

وقایع مربوط به سیوری آدا

از جمله واقعه های مهمی که در این جزیره روی داده است (قتل عام سگ ها) می باشد. در سال 1911 فرماندار استانبول دستور قتل عام سگ های ولگرد شهر را صادر کرد که در طی این دستور 80000 سگ ولگرد به این جزیره تبعید شدند و بر اثر گرسنگی یا غرق شدگی در آب، تمامی آنها از بین رفتند.

بلا فاصله بعد از این واقعه زلزله شدیدی رخ داد که مردم محلی ترکیه آن را مجازاتی برای قتل عام سگ ها تحلیل کردند و پس از آن این جزیره به محلی با نام " Hayırsızada"  به معنی جزیره بی فایده خوانده می شود.

این جزیره دورترین جزیره به استانبول است و از کوچکترین جزایر به شمار می آید (جزیره بیوک آدا بزرگترین جزیره منطقه می باشد)

امتیاز 4.83از 5 (6 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید