مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد، مسجد باشکوه استانبول (Blue Mosque)

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد، مسجد باشکوه استانبول (Blue Mosque)

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد، مسجد با شکوه استانبول و از جاهای دیدنی استانبول است که سالیانه سبب جذب تور ترکیه و تعداد زیادی گردشگر به این شهر می گردد. استانبول با دارا بودن مساجد تاریخی مختلف از مقاصد مهم گردشگری محسوب می شود. در این شهر مساجد تاریخی و باشکوه متعددی مشاهده می شود که بازدید از آن ها برای گردشگران جذابیت های خاص خود را دارد.

مسجد سلطان احمد در استانبول

 

تاریخچه مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی

مسجد سلطان احمد در قرن 17 میلادی به دستور سلطان احمد عثمانی بنا شد. هدف اصلی از ساخت این مسجد، رقابت با مسجد ایاصوفیه بود که البته تا حد بسیار زیادی در این کار موفق شد و این مسجد نیز مانند ایاصوفیه به یکی از جاهای دیدنی استانبول تبدیل شد. این مسجد دارای 5 گنبد اصلی 8 گنبد فرعی و شش مناره است که از فاصله دور نیز خود نمایی می کنند.

یک سال بعد از تکمیل این مسجد سلطان احمد مرد و برای او مقبره ای در قسمت پشتی این مسجد بنا شد و از آن پس مسجد آبی، مسجد سلطان احمد نیز نامیده شد. آرامگاه سلطان احمد در ضلع شمال غربی مسجد قرار دارد.

همانطور که ذکر شد، مسجد آبی بعد از مرگ سلطان احمد به نام او نام گذاری شد، اما دلیل نام گذاری مسجد آبی وجود تزئینات آبی داخل مسجد است. کاشی کاری های ظریف کار شده در مسجد بسیار چشم نواز بوده و 260 پنجره موجود در مسجد به زیبایی آن می افزاید این پنجره ها با شیشه های رنگی کار شده. تابش نور به داخل مسجد از این شیشه های رنگی نمای زیبای داخل مسجد را دو چندان می کند. یکی دیگر از دلایل شهرت گرفتن این مسجد به مسجد آبی، انعکاس رنگ آسمان بر روی نمای این مسجد است. در زمان هایی از روز انعکاس آسمان بر روی گنبد ها و مناره ها باعث آبی به نظر آمدن این بنا می شود.

مسجد سلطان احمد استانبول از جاذبه های گردشگری ترکیه

 

ساعت بازدید مسجد آبی استانبول

از آنجا که  مسجد سلطان احمد هنوز به فعالیت خود ادامه می دهد بازدید از آن در ساعت هایی غیر از ساعات بر پایی نماز امکان پذیر است. شما می توانید همه روزه از این مسجد بازدید نمایید. ساعت بازدید مسجد آبی استانبول در سه نوبت و به صورت زیر است:

8:30 تا 11:30؛ 13:00 تا 14:30؛ 15:30 تا 16:45. مسجد در روزهای جمعه در ساعت 13:30 باز می شود.

قیمت ورودی مسجد سلطان احمد

ورود به مسجد سلطان احمد رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه نیست. توجه داشته باشید که عکس برداری در زمان نیایش ممنوع است.

آدرس مسجد سلطان احمد در استانبول

Address: Sultanahmet | Sultanahmet Mah, Istanbul 34122, Turkey

چگونه به مسجد سلطان احمد برویم؟

 ساده ترین راه برای رفتن به مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی استانبول، استفاده از تراموا است. از تراموایی که به سمت سلطان احمد (Sultanahmet) حرکت می کند استفاده کنید و در آنجا پیاده شوید. پس از 2 دقیقه پیاده روی، به مسجد خواهید رسید. توصیه می شود در زمان های شلوغ از رفتن به آنجا خودداری کنید زیرا مجبور خواهید شد در صف اتوبوس بایستید! از مسجد آبی تا Hagia Sophia تنها دو دقیقه پیاده روی لازم است، بنابراین می توانید از این جاهای دیدنی استانبول در یک روز بازدید نمایید.

 

امتیاز 4.78از 5 (9 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید