افسانه برج دختر استانبول

افسانه برج دختر استانبول

استانبول ترکیه دارای جاذبه های گردشگری تاریخی و دیدنی های بسیاری است که یکی معروف ترین آنها برج دختر یا (Maiden's Tower) (به ترکی Kız Kulesi) می باشد. این برج سالیان سال است که به عنوان یکی از مراکز دیدنی استانبول شناخته می شود و گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

در زمان روم باستان جزیره کوچکی در نزدیکی قسطنطنیه و در تنگه بسفر قرار داشت. این محل امروزه به عنوان برج دختر شناخته می شود، این برج فانوس به عنوان محلی مانند گمرک امروزی و محلی برای کنترل بازرگانی مورد استفاده قرار می گرفت.

برج دختر از دیدنی های تور استانبول

تاریخچه برج دختر استانبول

تاریخچه ساخت و استفاده از این برج به قرن 5 میلادی بازمی گردد که یکی از حاکمان یونانی منطقه، جهت دریافت عوارض رفت و آمد و کنترل کالاهای ورودی و خروجی از منطقه، برج را احداث کرد و به عنوان برج گمرک از آن استفاده کرد. همچنین دارا بودن روشنایی، برج را به عنوان فانوس دریایی نیز معروف ساخته بود. این موضوع تا زمان عثمانی ها ادامه پیدا کرد و در زمان آنها از برج دختر فقط به عنوان برج فانوس دریایی استفاده شد.

برج دختر در تور استانبول از دیدنی های ترکیه

علت نام گذاری برج دختر استانبول

نام گذاری برج دختر در تاریخ به دو افسانه باز می گردد و به گفته افراد محلی این دو افسانه هستند که باعث نام گذاری این برج به این نام هستند.

افسانه اول از این قرار است که : یکی از کاهنانِ زنِ معبد آفرودیت به نام هیرو و مردی به نام لیندرعاشق یکدیگر بوده اند و لیندر هر شب برای دیدار هیرو مسیری طولانی را شنا می کرده تا به این جزیره برسد؛ هیرو نیز برای راهنمایی لیندر در این برج آتشی روشن می کرده و راه را برای او مشخص می نموده.

در یکی از شب های طوفانی، آتش راهنما خاموش می شود و هیرو هرچه تلاش می کند تا آن را روشن کند کاری از دست او بر نمی آید و همین موضوع باعث گم شدن لندر و در نهایت غرق شدن او در آب های دریا می شود. صبح روز بعد جسد لیندر در جزیره به ساحل می رسد و هیرو که طاقت دیدن این موضوع را نداشت خود کشی می کند.

افسانه دیگری نیز درباره این برج وجود دارد و از این قرار است که هنگام تولد برای یک شاهزاده خانم بیزانسی عمری کوتاه پیش بینی می شود و گفته می شود که او قبل از 18 سالگی به و سیله ماری سمی خواهد مرد. پادشاه بیزانسی دختر خود را در برج دختر دور از همه نگه می داشت تا از گزند مار نیز دور باشد اما در تولد 18 سالگی این دختر هنگام باز کردن هدیه ها به وسلیه ماری که در قسمتی از آنها پنهان شده بود نیش زده می شود و پیش بینی که هنگام تولد او انجام شده بود محقق می شود.

دیدنی های تور ترکیه و اماکن تفریحی استانبول

امروزه این مکان دیدنی استانبول، محلی است برای آثار هنری مربوط به این دو افسانه قدیمی و آثار تاریخی استانبول. این برج که برای گردشگران یکی از جاهای دیدنی استانبول به شمار می آید، با یک کافه رستوران از گردشگران پذیرایی می کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره دیگر دیدنی های استانبول به قسمت راهنمای سفر به استانبول مراجعه کنید.

وبسایت برج دختر استانبول: kizkulesi.com.tr/Home

Address: Salacak Mahallesi, Üsküdar Salacak Mevkii, 34668 Üsküdar/İstanbul, Turkey

امتیاز 4.29از 5 (7 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید