محله اسکودار استانبول (uskudar)

محله اسکودار استانبول (uskudar)

درباره محله اسکودار

محله اسکودار یا اسکودر (uskudar) در قسمت آسیایی شهر استانبول قرار دارد و در قسمت شرقی تنگه بسفر واقع شده است. این قسمت از شهر استانبول در حدود 500 هزار نفر سکنه دارد و محله ای پر جمعیت است.

در زمان های باستان از این قسمت از شهر به عنوان شهر طلایی نام برده می شد و به گفته یک محقق یونانی علت این نام گذاری آن است که امپراطوری ایران یک انبار طلای وسیع در این ناحیه دایر کرده بود. این محل یک مکان استراتژیک در جنگ های ایران و یونان به شمار می آمده و محل ساخت کشتی نیز بوده است.

محله اسکودار استانبول ترکیه از دیدنی های تور استانبول

آثار تاریخی و دیدنی اسکودار

این محله نیز همچون دیگر قسمت های استانبول دارای جاهای دیدنی بسیاری است که از جمله آنها می توان قلعه دختر را نام برد که از آن به عنوان قلعه دوشیزه نیز یاد می شود. در باره این قلعه داستان های زیادی نقل می شود و تاریخ ساخت آن به دوران بیزانس باز می گردد.

از آثار تاریخی و جاهای دیدنی استانبول در این محله می توان مسجد مهریماه سلطان یا مسجد جامع اسکودار را نام برد که روایت های مختلفی در باره سازنده آن وجود دارد (برخی معتقد اند این مسجد به دستور سلطان سلیمان برای دخترش بنا شده و برخی دیگر معتقد اند این مسجد به دست خود مهریماه سلطان بنا شده است).

محله اسکودار استانبول در تور ترکیهاز دیدنی های این کشور است

در قسمتی از مسجد مهریماه سلطان مقبره هایی قرار دارد که متعلق به مهریماه سلطان و اطرافیان او است. قسمت های دیگر مسجد شامل مدرسه ابتدایی و حوزه علمیه، کاروانسرا،آشپزخانه، حمام و وضوخانه است که اکنون از کاروانسرا و آشپزخانه و حوزه علمیه اثری باقی نمانده است.

گورستان تاریخی کاراجا نیز در فاصله 50 کیلومتری این محله قرار دارد و از آثار باستانی استانبول به شمار می آید.

دسترسی به محله اسکودار

دسترسی به این محله از طریق قسمت اروپایی استانبول از راه تنگه بسفر و سپس ایستگاه های مترو و اتوبوس این محله به همین نام صورت می گیرد.

 

امتیاز 4.83از 5 (6 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید