قلعه یدیکوله استانبول Yedikule Fortress Museum

قلعه یدیکوله استانبول Yedikule Fortress Museum

در طول سفر به ترکیه و بازدید از جاهای دیدنی آن، بیشترین زمان خود را برای تور استانبول اختصاص دهید تا از مراکز خرید ارزان استانبول یا بازار های آن دیدن کنید. اما دیدنی های این شهر دوست داشتنی فقط شامل مراکز خرید و مکان های تفریحی نمی شود و اماکن تاریخی زیادی در این شهر وجود دارد که ساعت ها و حتی روزها می توانند گردشگران تور استانبول را سرگرم نمایند. کشور ترکیه به علت تاریخ پر فراز و نشیب خود آثار دیدنی زیادی دارد و به خاطر تلاش های دولت ترکیه در جذب گردشگر در دهه اخیر، اماکن تفریحی استانبول و دیگر شهر ها افزایش پیدا کرده تا علاوه بر گردشگران علاقه مند به تاریخ، گردشگری تفریحی نیز رشد داشته باشد؛ اما سفر بانک در این مقاله قصد معرفی قلعه یدیکوله (Yedikule Fortress Museum) یکی از اماکن تاریخی ترکیه را دارد که یکی از بهترین اماکن دیدنی استانبول نیز به شمار می آید.

قلعه یدیکوله از دیدنی های استانبول ترکیه

تاریخچه قلعه یدیکوله استانبول

تاریخ ساخت قلعه یدیکوله در شهر تاریخی استانبول به قرن چهارم میلادی باز می گردد و در طول تاریخ بازسازی هایی برای سرپا نگه داشتن آن صورت گرفته است. در ابتدا این قلعهی تاریخی دارای 4 برج مراقبت و نگهبانی بوده است اما در دوران حکومت عثمانی تعداد 3 برج دیگر نیز به این برجک ها اضافه شده است که هرکدام با عنوان های زیر خوانده می شود.

  • برج اسلحه خانه
  • برج سلطان جوان (برجی که سلطان عثمان در سن 17 سالگی طی شورشی در آن زندانی و اعدام شد)
  • برج کتیبه یا سیاه چاله
  • برج خزانه داری
  • برج پرچم
  • برج مربوط به سلطان احمد سوم
  • برج بالایی

دیدنی های تور استانبول

در دوران بیزانس و زمان ساخته شدن قلعه، به آن عنوان دروازه طلایی داده شد و محلی برای عبور و مرور افراد و مسافران و همچنین رژه سپاهیان شهر بود که امروزه به یکی از دیدنی های ترکیه تبدیل شده است.

کاربرد های قلعه یدیکوله در طول زمان

قلعه یدیکوله در دوران روم باستان ساخته شده و در ابتدا کاربرد نظامی و دیدبانی داشت اما در طول تاریخ کاربرد های آن تغییر کرد و به ترتیب برای خزانه داری، سیاه چاله و زندان و حتی محلی برای اعدام، محل نگه داری شیرهای سلطنتی و تولید باروت مورد استفاده بوده است. در زمان حال این قلعه برای برگزاری کنسرت و تئاتر های میدانی مورد استفاده قرار می گیرد.

فضای خارجی (حیاط) این قلعه از قسمت های مختلفی همچون پادگان و اقامتگاه های مربوط به آن و یک مسجد و آبنما تشکیل شده است و در ضمن قسمت هایی نیز برای نگه داری موجودی خزانه به طور جداگانه درون قلعه وجود داشت.

قلعه یدیکوله در استانبول ترکیه از دیدنی های تور استانبول

کتیبه هایی از قرن های پیش در قلعه باقی مانده است که هنوز هم به اندازه کافی خوانا هستند و این کتیبه ها گویای تاریخ این قلعه نظامی است. کتیبه های کشف شده برخی در خود قلعه و برخی در موزه های استانبول نگه داری می شوند.

در زمان جنگ های ناپلئون، تعداد زیادی از افراد فرانسوی و روس در این مکان زندانی شدند. از جمله یک نویسنده روس که توصیفات کاملی از فضای این قلعه داشته است و رمان حیاط شیطان خود را در این زندان نوشته است.

سفر بانک توصیه می کند اگر قصد سفر با تور استانبول – ترکیه را دارید برای بازدید از این قلعه نیز برنامه ریزی نمایید.

امتیاز 4.67از 5 (3 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید