تنگه بسفر نگین گردشگری استانبول

تنگه بسفر نگین گردشگری استانبول

 

تنگه بسفر از جاذبه های طبیعی استانبول است که در طول تاریخ نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده. این تنگه مهم درواقع دو قاره آسیا و اروپا را از هم جدا کرده و دو دریای مرمره و سیاه را به هم متصل می کند. همین موضوع، مناظر زیبایی در این منطقه به وجود آورده است؛ به طوری که یکی از مراکز دیدنی مهم در تور استانبول به شمار می آید و هر گردشگری باید بازدید از آن را در برنامه خود قرار دهد.

تفاوت زیستی در مناطق مختلف تنگه

این تنگه از لحاظ دمای آب و شوری، در قسمت های مختلف، متفاوت است به طوری که در دریای مرمره غلظتی برابر با 35 درصد دارد؛ اما هرچه به سمت دریای سیاه پیش روی کنیم غلظت شوری آب کمتر می شود و به 17 الی 18 درصد کاهش می یابد. بنابراین شاهد تفاوت در گونه های زیستی درون آب هستیم.

 

تنگه بسفر در استانبول ترکیه

 

مشخصات تنگه بسفر

تنگه بسفر دارای طول 30 کیلومتر و عرض 700  تا 3550متر است. به علت تفاوت ارتفاع در دوسر تنگه (دریای سیاه ارتفاع بیشتری دارد) جریان آب از سمت دریای سیاه به سمت دریای مرمره است و سرعت آن به 5 کیلومتر در ساعت نیز می رسد.

مهم نیست که در روز از تنگه بسفر دیدن کنید یا شب، در مسیر بازدید از این تنگه با مناظر زیبایی رو به رو خواهید شد که علاوه بر جاذبه های طبیعی شامل منظره زیبایی از کاخ ها و عمارت های قدیمی و جدید است. در بین این عمارت های با شکوه، کاخ دلما باغچه و کاخ ییلدیز خود نمایی می کنند. این دو کاخ از کاخ های مهم تاریخ عثمانی محسوب می شوند که سال های سال شاهد اتفاقات سیاسی و خانوادگی سلاطین عثمانی بوده است.

 

تنگه بسفر ترکیه

عبور از تنگه

عبور از تنگه، از سمت قسمت آسیایی شهر استانبول به سمت اروپایی، به وسیله ی پل معلقی انجام می شود که ارتفاع آن از سطح آب 64 متر است.

همچنین در اطراف تنگه رستوران های زیادی وجود دارند که با مراجعه به آنها می توانید هنگام صرف غذا از منظره زیبای تنگه نیز بهره ببرید. این رستوران ها و کافه ها شامل تنوع زیادی از غذا های سنتی و مدرن بین المللی و نوشیدنی هستند که می تواند هر سلیقه ای را راضی نگه دارد.

امتیاز 4.67از 5 (6 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید