مسجد سلطان فاتح از جاذبه های استانبول

مسجد سلطان فاتح از جاذبه های استانبول

مسجد سلطان فاتح در دسته اماکن دیدنی استانبول در ترکیه قرار می گیرد و در نزدیکی تنگه بسفر واقع شده است. این مسجد به طور بی نقصی کامل ساخته شده است و در بر دارنده یک مجتمع مذهبی نیز هست. این مسجد هرساله میزبان گردشگران زیادی از سراسر اروپا و کشور های اطراف می باشد زیرا علاوه بر مسجد و مجتمع مذهبی، مقبره سلطان محمد فاتح نیز در این مکان و در قسمت پشتی آن قرار دارد "سلطان محمد فاتح، شخص فاتح ترکیه  و بنیان گذار سلطنت عثمانیان بوده است."

 

تاریخچه مسجد سلطان فاتح

به گفته تاریخ دانان این مسجد در ابتدا کلیسای مخصوص حواریون بوده است و به دنبال تصمیم سلطان محمد، آنها به مکان های دیگری منتقل و کلیسا تبدیل به مسجد شد؛ همچنین گفته می شود در همین تپه و در محل ساخت این کلیسا (مسجد سلطان فاتح) تعدادی از امپراطوران بیزانس دفن شده اند.

مسجد سلطان فاتح یا مسجد سلطان محمد در آستانبول ترکیه

همانطور که ذکر شد این مسجد شامل مجتمع مذهبی نیز می باشد که این مجتمع بزرگ شامل 16 مدرسه مذهبی، یک مهمان سرا، بیمارستان، کتابخانه، حمام و آشپزخانه است. قابل ذکر است که در زلزله سال 1766 تعدادی از بنا ها و آثار تاریخی ترکیه آسیب فراوانی دیدند این مجتمع نیز از آسیب در امان نماند، اما در سال 1771 بازسازی کاملی صورت گرفت و به صورت فعلی ساخته شد.

این مسجد تاریخی در زمره جاهای دیدنی استانبول قرار می گیرد و بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود.

امتیاز 4.88از 5 (8 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید