آرامگاه هالیکارناسوس یکی از عجایب هفتگانه باستانی

آرامگاه هالیکارناسوس یکی از عجایب هفتگانه باستانی

این آرامگاه با شکوه باستانی در شهر بدروم امروزی واقع شده است و در تور ترکیه می توانید برای بازدید از آن برنامه ریزی کنید.

هالیکارناسوس آرامگاه چه کسی بود؟

ماسولوس یکی از فرمانداران باستان و دوران هخامنشیان در زمان اردشیر دوم بود که پس از مرگ او به دستور همسرش مقبره باشکوهی برای او بنا شد.  این مقبره به اندازه ای با شکوه بود که کلمه لاتین مقبره از نام او یعنی ماسولوس گرفته شده است.

معماری مقبره هالیکارناسوس در بدروم دبی

بعد از مرگ ماسولوس به دستور همسرش، گروهی برای یافتن بهترین معماران تشکیل شد و در نهایت 2 معمار برای این کار انتخاب شدند.

طراحی این مقبره به گونه ای صورت گرفته بود که قسمت پایینی آن به صورت مکعبی و سقف آن به صورت یک هرم بنا شد. در بالای قسمت هرمی سقف، یک ارابه با 4 اسب غول پیکر قرار داده شده که تندیس هایی از ماسولوس و همسرش آرتمیس سوار بر ارابه دیده می شود.

آرامگاه هالیکارناسوس

مقبره هالیکارناسوس در شهر بدروم و تورهای گردشگری ترکیه

ارتفاع این مقبره در کل به 43 متر می رسید و اطراف آن به تندیس ها و مجسمه هایی از مجسمه ساز های به نام، مزیین شده بود؛ هر ضلع از مقبره به یک مجسمه ساز سپرده شد و گفته می شود تزئین مقبره بیش از دو سال به طول انجامید.

ابعاد، معماری و تزئینات این مقبره باعث شده تا از زمان های باستان جز عجایب به شمار آید به طوری که یک پژوهشگر یونانی در تفسیر کتاب ایلیاد می نویسد: "مقبره هالیکارناسوس یکی از عجایب دنیا بوده و هست".

تاریخچه ساخت و تخریب مقبره ماسالوس

این مقبره در سال های 350 تا 353 ساخته شده و احتمالا سال های زیادی برای ساخت آن سپری شده. ممکن است این مقبره قبل از مرگ ماسولوس ساخته شده باشد و یا بعد از مرگ او به دستور همسرش بنا شده باشد (بنا به محکم ترین آنها، این مقبره به دست همسر او بنا شده است).

از تخریب مقبره مدارک چندانی در دست نیست اما محکم ترین نقل قول به این موضوع اشاره دارد که در قرن های 12 تا 14 این مقبره طی زلزله های پیاپی از بین رفته و تنها دخمه ای زیر زمینی و تعدادی تندیس نیمه از آن باقی مانده است. تمامی این تندیس ها روی مرمر به طور بسیار هنرمندانه ای طراحی و حکاکی شده اند.

 

مقبره باستانی هالیکارناسوس در تورهای تفریحی ترکیه

امتیاز 5.00از 5 (5 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید