مسجد حصار مسجدی زیبا و باشکوه در ترکیه

مسجد حصار مسجدی زیبا و باشکوه در ترکیه

با توجه به این که کشور ترکیه کشوری است که تعداد قابل توجهی مسلمان را در خود جای داده، مساجد متعددی نیز در این کشور و در شهرهای مختلف آن ساخته شده است. برخی از این مساجد در سال های نه چندان دور ساخته شده اند و برخی نیز قدیمی و کهن بوده و به عنوان اماکن دیدنی مذهبی و جاذبه توریستی ترکیه به شما می روند. در شهر ازمیر مسجد زیبا و با شکوهی وجود دارد که در سال های 1592 تا 1598 توسط شخصی به نام "آیدین اغلو یاکاپ بیگ" ( Aydinoglu Yakup Bey ) ساخته شد. این مسجد بزرگ که «مسجد حصار» (Hisar Mosque) نام دارد از اماکن دیدنی ازمیر محسوب می شود و هر ساله علاقه مندان زیادی را به خود جذب می کند.

 

مسجد حصار در ازمیر ترکیه

 

مسجد حصار ازمیر، امروزه در کنار مجموعه اداری کمرالتی ( Kemeralti ) قرار دارد. مغازه های کوچکی در کنار دروازه های اصلی مسجد قرار دارد که بیشتر گل فروش هستند؛ همچنین مکان های معتبری برای نوشیدن چای و گپ زدن وجود دارد. یکی از باورها یا شایعه هایی که مورد مسجد حصار ازمیر وجود دارد این است که این مسجد توسط سه اهدا کننده خَیّر ساخته شده است و به همین دلیل است که در آن سه دروازه و سه میراب ساخته شده است.

ویژگی های مسجد حصار ترکیه

  • مسجد حصار ترکیه دارای یک گنبد بزرگ می باشد که بر روی هشت ستون استوار شده است.
  • بر سر در یا ورودی مسجد حصار این نوشته به چشم می خورد: «هر کسی به اینجا وارد شود امن است» (Anyone who comes in is safe).
  • این مسجد با سنگ ساخته شده است.
  • پوشش گنبد مسجد حصار از سرب است.
  • مناره مسجد دارای یک بالکن است.
  • فضای داخلی مسجد بهترین سبک های هنر معماری عثمانی را به نمایش گذاشته است.
  • دکوراسیون داخلی مسجد بسیار زیبا و چشم نواز است.

احیای مسجد حصار ترکیه

مسجد حصار در قرن نوزدهم و بیستم چندین بار احیا شد و از این رو برخی از تأثیرات اروپایی را به خود گرفت که امروزه این تغییرات و تأثیرات را می توان در آن مشاهده کرد.

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید