آسانسور ازمیر، آسانسور ساحل به تپه

آسانسور ازمیر، آسانسور ساحل به تپه

آسانسور ازمیر (izmir asansor) بنای منحصر به فردی است؛ بنای آسانسور در ازمیر در سال 1907 میلادی در میدان کاراتاش به منظور جابجایی مردم از ساحل کاراتاش به بالای تپه ساخته شد. این جابجایی در ابتدا به وسیلۀ نیروی آب صورت می گرفت و بعدها با پیشرفت تکنولوژی، نیروی الکتریسته در آن به کار گرفته شد. از این رو، این بنای تاریخی ازمیر به یکی از جاذبه های گردشگری ازمیر تبدیل شده است، گردشگران زیادی را به خود جذب می کند و از مقاصد گردشگری تورهای ترکیه (تور ازمیر) محسوب شود.

آسانسور تاریخی ازمیر از سنگ بِرش قرمز رنگ ساخته شده و قدمت آن 104 سال است. امروزه از این بالابر استفاده نمی شود و صرفاً جهت بازدید گردشگران کاربرد دارد. این بالابر و محوطه اطراف آن در هنگام طلوع و غروب آفتاب یکی از زیباترین نقاط ازمیر است و بسیاری از توریست ها فرصت را غنیمت شمرده و عکس هایی به یادگار تهیه می کنند.

آسانسور ازمیر از جاهای دیدنی ازمیر ترکیه

رستوران آسانسور ازمیر

افراد و گردشگرانی که از این جاذبه توریستی دیدن می کنند می توانند بعد از یک گردش مفصل، از رستوران این جاذبه گردشگری ازمیر استفاده کنند؛  این رستوران در بخش بالایی آسانسور ساخته شده است و نمایی زیبا از شهر ازمیر، به ویژه در شب ها به تصویر می کشد. در این رستوران، علاوه بر غذاهای ترکی، غذاهای ایتالیایی و فرانسوی نیز سرو می شود؛ مشهورترین غذای این رستوران کباب سنتی ترکی است که با گوشت قرمز تهیه می شود و در سس گوجه فرنگی تفت داده می شود.

علاوه بر رستوران، کافه ها و بارهایی هم در اطراف این بالابر وجود دارد که مورد استفاده گردشگران قرار می گیرد. گالری های هنری نیز در محوطه اطراف وجود دارد که تحت عنوان نمایشگاه آسانسور ازمیر نیز از آن ها یاد می شود.

آسانسور ازمیر از جاذبه های گردشگری ازمیر ترکیه

آدرس و دسترسی به آسانسور ازمیر

بازدیدکنندگان می توانند از طریق کاراتاش به خیابان داريو مورنو، که به نام "خیابان آسانسور بی پایان (Asansör Çıkmaz Sokağı) شناخته می شود، بیایند. در هنگام عبور از خیابان، خانه های قدیمی به سبک ایتالیایی در مسیر شما قرار دارد و شما آن ها خواهید دید. برج ساعت یکی دیگر از دیدنی های شهر است که قدمت آن اندکی بیش از این بالابر می باشد.

Address: Turgut Reis Mahallesi, Şht. Nihatbey Cd. 76/A, 03500 Konak/İzmir, Turkey.

آسانسور ازمیر از جاهای دیدنی ازمیر ترکیه

امتیاز 1.00از 5 (1 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید