برج ساعت ازمیر نماد زیبای شهر

برج ساعت ازمیر نماد زیبای شهر

«برج ساعت ازمیر» (Izmir Saat Kulesi) که نماد شهر ازمیر ترکیه است، در میدان کوناکِ منطقۀ کوردن بی واقع شده است. این برج  در سال 1901 به منظور جشن بیست و پنجمین سالگرد سلطنت سلطان عبدالحمید عثمانی ساخته شد. بیش از یک قرن است که این سازه کهن نیز همانند آسانسور ازمیر شاهد تغییرات تاریخی و سیاسی ازمیر ترکیه است! معمولاً تور های گردشگری ازمیر، گردشگران خود را برای دیدن به این برج راهنمایی می کنند.

عکس برج ساعت ازمیر ترکیه

برج ساعت ازمیر اولین نماد معماری شهر

پس از استانبول، ازمیر بزرگ ترین بندر امپراطوری عثمانی بود و با توجه به تجارت فشرده در آن زمان، دارای امکانات زیر ساختی مهم مانند حمل و نقل و ارتباطات بود و در حال حاضر نیز هست؛ در واقع امپراتوری عثمانی که در حال غربی شدن و پیشرفت بود، ساعت­ ها را به اماکن عمومی اضافه کرد. مهمت کیمیل پاشا که در سال 1895 به عنوان فرماندار شهرستان منصوب شد، تصمیم به ساخت این سازه گرفت و همچنان که برج ایفل نماد شهر پاریس فرانسه است، برج ساعت کوناک نیز اولین نماد معماری واقعی برای ازمیر محسوب شد. برای ساخت این بنا یک کمیته ساخت و ساز از افراد حکومت کمیل پاشا، سعید پاشا و شهردار اشرف پاشا گردآوری و تشکیل شد و یک سال طول کشید تا ساخت آن به اتمام برسد؛ معماری برج نیز بر عهده "ریموند چارلز" (Raymond Charles) بود.

برج ساعت ازمیر از جاذبه های دیدنی ازمیر ترکیه

ویژگی های برج ساعت ازمیر

  • ارتفاع این برج 25 متر و دارای چهار طبقه و طرح هشت ضلعی است.
  • این سازه از سنگ مرمر سفید ساخته شده است و برش سنگ های ستون آن تمدن شمال آفریقا را به تصویر می کشد.
  • معمار این بنا همان شخصی بود که ساختمان کنسولگری آلمان را ساخت.
  • در سال 1974 در زلزله ای با بزرگی 5.2 ریشتر آسیب دید و عقربه های آن در ساعت 02:04 از کار افتاد و متوقف شد. تعمیر برج دو سال به طول انجامید و ساعت برج نیز مجدداً شروع به کار کرد. بر روی این سازه علائمی از عثمانی ها بود که پس از تعمیر برداشته شد و دیگر نشانه هایی از آن ها دیده نمی شود.

مسجد کنیک یالی درست در کنار اولین نماد شهر ازمیر قرار گرفته است. مسجد یالی نیز به سبک معماری عثمانی ساخته شد. این مسجد در زلزله سال 1920 آسیب دید و در سال 1964 بازسازی شد. کاشی کاری های فیروزه ای رنگ با طرح هشت ضلعی تصاویر زیبایی را  به تصویر می کشد که سبب شگفت زده شدن بازدیدکنندگان می شود. عکس های برج ساعت ازمیر ترکیه را در گالری مربوط به همین مطلب ببینید.

برج ساعت ازمیر نماد شهر ازمیر در ترکیه

آدرس

Address: Kuleli Sokak, Izmir, Turkey.

امتیاز 5.00از 5 (3 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید