قلعه آنکارا قلعه ای با برج های پنج ضلعی

در کشور ترکیه این کشور توریستی تاریخی، قلعه های متعددی وجود دارد که بازگو کننده تاریخ و حوادث گذشته این کشور است. قلعه هایی مانند قلعه وان، قلعه چاووش تپه و قلعه هوشاپ که همگی در شهر وان قرار دارند و همچنین «قلعه آنکارا» (Ankara Castle) که در آنکارا واقع شده است از جاذبه های تاریخی و توریستی ترکیه به شمار می رود که هر ساله علاقه مندان زیادی را از تور ترکیه به خود جذب می کنند.

 

قلعه آنکارا قلعه ای با برج های پنج ضلعی

 

تاریخ دقیق ساخت اولیه قلعه آنکارا ترکیه ناشناخته است، احتمال بر این است که قلعه مذکور در دوران هیتی ها و به دستور میداس، پادشاه هیتی بنا شد اما نه با هدف قلعه، بلکه به عنوان یک پادگان. پس از هیتی ها، گلاتین ها و سپس رومی ها این بنا را گسترش دادند. با این حال، با توجه به فقدان مصنوعات باستان شناسی برای اثبات این واقعیت، قلعه بیشتر به دوران رومی، بیزانس و سلجوقی مربوط می شود که در آن زمان ساختمان تحت بازسازی چندین ساله قرار گرفت.

 

قلعه آنکارا ترکیه

 

مشخصات قلعه آنکارا

قلعه آنکارا که بر روی یک تپه به ارتفاع 978 متر ساخته شده است دارای مشخصات زیر است:

  • وسعت بخش داخلی قلعه حدود 43 کیلومتر مربع است.
  • 20 برج در این قلعه وجود دارد.
  • برج های قلعه آنکارا پنج ضلعی هستند. این برج ها در امتداد دیوارهایی که ارتفاعشان 14 تا 16 متر است، ساخته شده اند.
  • مرتفع ترین نقطه قلعه، بخش جنوب شرقی آن است.
  • یکی از دو ورودی قلعه نیز دارای یک وفات نامه (نوشته روی سنگ قبر) است که متعلق به امپراتوری ایلخانات (بخش جنوب غربی امپراتوری مغول) است، در حالی که بخش شمال غربی ساختمان، نوشته ای را نشان می دهد که به امپراتوری سلجوقی تعلق دارد.
  • با وجود اینکه دیوار بیرونی قلعه آنکارا در طول زمان آسیب دیده، اساس قلعه پا برجا مانده است. در قرن های هشتم و نهم، قلعه تحت تأثیر تهاجم قرار گرفت که بازسازی؛ بلوک های سنگ مرمر و سرامیک در ستون های بخش جنوبی قلعه دیده می شود.

آدرس قلعه آنکارا

Address: Cankaya Merkez, Ankara, Turkey.

امتیاز 0از 5 (0 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید