قلعه آنکارا دژی با برج های پنج ضلعی

قلعه آنکارا دژی با برج های پنج ضلعی

در کشور ترکیه این کشور توریستی  تاریخی، قلعه های متعددی وجود دارد که بازگو کننده تاریخ و حوادث گذشته این کشور است. قلعه هایی مانند قلعه وان، قلعه چاووش تپه و قلعه هوشاپ که همگی در شهر وان قرار دارند و همچنین «قلعه آنکارا» (Ankara Castle) که در آنکارا واقع شده است از جاذبه های تاریخی و توریستی ترکیه به شمار می رود که هر ساله علاقه مندان زیادی را از تور ترکیه به خود جذب می کنند.

قلعه آنکارا قلعه ای با برج های پنج ضلعی

تاریخچه قلعه آنکارا

تاریخ دقیق ساخت اولیه قلعه آنکارا ترکیه ناشناخته است، احتمال داده می شود که در دوران هیتی ها و به دستور میداس، پادشاه هیتی بنا شد اما نه با هدف قلعه، بلکه به عنوان یک پادگان. پس از هیتی ها، گلاتین ها و سپس رومی ها این بنا را گسترش دادند. با این حال، با توجه به فقدان مصنوعات باستان شناسی برای اثبات این واقعیت، این سازه بیشتر به دوران رومی، بیزانس و سلجوقی نسبت داده می شود که در آن زمان ساختمان تحت بازسازی چندین ساله قرار گرفت.

قلعه آنکارا ترکیه

مشخصات قلعه آنکارا

این دژ که بر روی یک تپه به ارتفاع 978 متر ساخته شده است دارای مشخصات زیر است:

  • وسعت بخش داخلی دژ حدود 43 کیلومتر مربع است.
  • 20 برج پنج ضلعی در این دژ وجود دارد؛ این برج ها در امتداد دیوارهایی که ارتفاعشان 14 تا 16 متر است، ساخته شده اند.
  • مرتفع ترین نقطه قلعه، بخش جنوب شرقی آن است.
  • یکی از دو ورودی دژ دارای یک وفات نامه (نوشته روی سنگ قبر) است که به امپراطوری ایلخانات (بخش جنوب غربی امپراتوری مغول) تعلق داشته، در حالی که بخش شمال غربی ساختمان، نوشته ای را نشان می دهد که متعلق به امپراطوری سلجوقی بوده است.
  • با وجود اینکه دیوار بیرونی  در طول زمان آسیب دیده، اساس دژ پا برجا مانده است. در قرن های هشتم و نهم، این سازه تحت تأثیر تهاجم قرار گرفت که بازسازی بلوک های سنگ مرمر و سرامیک در ستون های بخش جنوبی را می توان دید.

ساعات بازدید و آدرس قلعه آنکارا

تورهای گردشگری آنکارا و علاقه مندان می توانند هر روز از ساعت 9:00 صبح تا 6 عصر از این جاذبه توریستی ترکیه دیدن کنند؛ اگر خارج از تور آنکارا سفر کرده و اتومبیل شخصی ندارید جهت دسترسی می توانید از اتوبوس یا تاکسی استفاده کنید. در داخل این مجموعه تعدادی مغازه، کافه و رستوران راه اندازی شده که اغلب مورد استفاده گردشگران واقع می شود. ورود و بازدید رایگان است و مدت زمان لازم جهت بازدید معمولاً 2 ساعت خواهد بود.

Address: Cankaya Merkez, Ankara, Turkey.

 

امتیاز 4.67از 5 (3 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید