آنیت کبیر آرامگاه تاریخی بنیانگذار ترکیه

آنیت کبیر آرامگاه تاریخی بنیانگذار ترکیه

در شهر آنکارا، پایتخت ترکیه، آرامگاهی تاریخی به نام «آنیت کبیر یا آنیت قابیر» (Anıtkabir) برای بنیانگذار و اولین رئیس جمهور ترکیه، یعنی مصطفی کمال آتاتورک، بین سال های 1944 تا 1953 ساخته شد؛ مصطفی کمال آتاتورک فقط یک رئیس جمهور نبود، بلکه رهبریِ جنگ استقلال ترکیه را نیز بر عهده داشت و به همین دلیل علاه بر آرامگاهی که برای وی ساخته شده، موزه های مختلفی نیز در شهر های مختلف ترکیه به نام او وجود دارد که خانه موزه آتاتورک در شهر قونیه و موزه آتاتورک آلانیا نمونه هایی از آن هاست. با توجه به اینکه آرامگاه آنیت کبیر بر فراز یک تپه قرار گرفته است، این مجموعه از بیشتر مناطق آنکارا قابل مشاهده است.

آرامگاه آنیت کبیر در آنکارا ترکیه

 

آنیت کبیر فقط یک مقبره نیست، اینجا فقط یک آرامگاه تاریخی نیست بلکه در روزهای خاصی از هفته به مکانی تبدیل می شود که سر شار از نور و صدا است. از این رو می تواند بیشتر مورد توجه تورهای گردشگری آنکارا واقع شود و مسافران زیادی را به خود جذب کند. لازم به ذکر است که علاوه بر مصطفی کمال آتاتورک، دومین رئیس جمهور ترکیه (عصمت اینونو) نیز در این مجموعه به خاک سپرده شده است؛ آرامگاه وی رو به روی آرامگاه آتاتورک واقع شده است.

جاهای دیدنی ترکیه، مقبره آنیت کبیر در آنکارا

معماری و بخش های مختلف آنیت کبیر

با توجه به اینکه آتاتورک برای مردم ترکیه اهمیت والایی دارد، مقبره ای که برای وی ساخته شد یک مقبره عادی نیست. معماری مقبره آنیت کبیر ترکیبی از معماری سنتی و مدرن است.

  • مزار آتاتورک
  • جاده شیرها یا اصلانلی یول
  • میدان مراسم
  • تالار افتخار
  • پارک صلح
  • کتابخانه
  • اتاق های مختلف که نامگذاری های مختلفی دارند.

اماکن دیدنی ترکیه، آرامگاه آنیت کبیر در آنکارا

نمایی از مقبره آتاتورک در اسکناس های ترکیه

با توجه به اهمیتی که شخصیت آتاتورک برای ترک ها دارد، در سال های 1966 تا 1987 و 1997 تا 2000، نمایی از مقبره آتاتورک در اسکناس های ترکیه به چاپ رسید.

نحوه دسترسی

مقبره این شخصیت محبوب ترکیه در بخش مرکزی شهر آنکارا قرار دارد؛ جهت دسترسی به آنجا می توانید به راحتی از خط متروی آنکارا استفاده کنید؛ برای این منظور در ایستگاه تاندوغان (Tandoğan) پیاده شوید.

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید