مقبره آتشباز ولی، مقبره آشپز و خدمتکار وفادار مولانا

مقبره آتشباز ولی، مقبره آشپز و خدمتکار وفادار مولانا

در جاده قدیمی مرام، یکی از اماکن دیدنی قونیه به نام مقبره آتشباز ولی (ATEŞ BAŞ VELİ MAUSOLEUM ) وجود دارد. این مقبره به مولوی آتش باز یوسف (Mevlevi Ateş Baz Yusuf ) تعلق دارد که در سال 1285 درگذشت. گفته شده که این شخص آشپز و یکی از خدمتکاران وفادار مولانا بوده است؛ علاوه بر این، در فرقه صوفی نیز شخصیتی مهم محسوب می شد. مولوی آتش باز یوسف اولین و تنها آشپزی است که مقبره ای به نامش ساخته شده است.

 

مقبره آتشباز ولی در قونه ترکیه

 

اهمیت مقبره آتشباز ولی برای آشپزها

اهمیت مقبره آتش باز ولی برای آشپزها یک امر شناخته شده است؛ اهمیت این مکان به اندازه ای است که برای سرآشپزها و آشپزها به عنوان یک مکان مقدّس تبدیل شده است. آن ها با مراجعه به این مکان، قدری از نمک مقدس موجود در آنجا را بر می دارند زیرا این نمک را به عنوان عاملی جهت کامیابی و موفقیت خانواده خود می دانند.

معماری مقبره آتش باز ولی در شهر قونیه ترکیه

 سبک ساخت و معماری مقبره ولی آتش باز مشابه آرامگاه های سلجوقی است. این مقبره ساختار هشت گوش دارد و از سنگ ساخته شده؛ گنبد مقبره نیز به صورت یک کلاه مخروطی است و با آجر بنا شده است. در این مقبره یک در وجود دارد، این در شما را به زیرزمینی منتقل می کند که در گذشته، در زیر آن دروازه ای از طاق سنگی ساخته شده بود.

 

مقبره آتشباز ولی در قونیه کشور ترکیه

 

رستوران های نزدیک به مقبره ولی آتشباز 

تورهای گردشگری اغلب پس از راهنمایی مسافران خود و بازدید از اماکن دیدنی، آن ها را به رستوران هایی که در مجاور این جاذبه های توریستی قرار دارند هدایت می کنند؛ به همین دلیل، در اینجا تعدادی از رستوران های منطقه مرام که نزدیک ترین رستوران ها به مقبره ولی آتش باز هستند معرفی شده است.

  • رستوران Cemo Etli Ekmek
  • رستوران Lezzan
  • رستوران Cigerci Fatih
  • رستوران و کافه Yesilcam Kultur & Sanat Cafe

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید