آبشار یرکوپرو آبشاری با آب کربناته در قونیه

آبشار یرکوپرو آبشاری با آب کربناته در قونیه

در منطقه مدیترانه ترکیه، در مرز استان مرسین و در شهر مات قونیه می توان یکی از جاذبه های طبیعی شهر قونیه یعنی «آبشار یرکوپرو» (Yerkopru Waterfall) را پیدا کرد که توسط یک دره باریک و به دلیل شکستن و گسل خوردگی سنگ های کربناته یا آهکی شکل گرفته و یک چشمه با آب به شدت کربناته در آن به وجود آمده است؛ تمامی این فرآیندها طی حدود 110 میلیون سال شکل گرفته و حرکت آب در طول سالیان دراز سبب به وجود آمدن صحنه های زیبایی شده است. در آبشار یرکوپرو، آب از ارتفاع 30 متری به داخل دریاچه ای فیروزه ای رنگ به عمق 15 متر سقوط می کند. آبشار یرکوپرو یک جاذبه بزرگ توریستی برای گردشگران داخلی و خارجی و همچنین عکاسان، مخصوصاً در طول تابستان است. شما می توانید خالق عکس های زیبایی از این منطقه باشید!

معمولاً در مناطق طبیعی مرتفع مثل کوه ها یا آبشار ها، جهت سهولت بازدید کنندگان مسیرهای پیاده روی ایجاد می شود. همانند مسیر های پیاده روی که در کوه های قفقاز ایجاد شده، در اینجا نیز مسیرهای پیاده روی خوبی ایجاد شده است و در امتداد این مسیرها نیمکت هایی تعبیه شده است.

آبشار یرکوپرو در قونیه ترکیه

مسیر پیاده روی آبشار یرکوپرو قونیه

غار آبشار یرکوپرو در قونیه

در اینجا یک غار نیز وجود دارد؛ هنگامی که از آبشار به سمت غار نگاه می کنید، رنگ سبز – آبی دریاچه و سقوط آب به طرف پایین حالت شگفت انگیزی را تداعی می کند. در داخل غار، استالاگتیت و استالاگمیت های زیبایی در طی قرن ها تشکیل شده که بر جذابیت غار افزوده است. شما می توانید برای دیدن غار، با خودتان تجهیزات غواصی همراه داشته باشید. از سد Gezende نیز جریان آبی به آب موجود در چشمه غار می پیوندد. یرکوپرو در سال 2001 توسط اداره کل حفاظت از طبیعت و پارک های ملی ترکیه به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی این کشور معرفی و تعیین شد. این آبشار و غار آن به لحاظ شکل گیری در سنگ های آهکی مشابه  آبشار و غار باتارا در بیروت است.

آبشار و غار یرکوپرو در قونیه ترکیه

مسیر پیاده روی آبشار و غار یرکوپرو در قونیه

آدرس و موقعیت

5 کیلومتر پس از Mut - Gulnar – Ermenek دسترسی به این جاذبه طبیعی حاصل می شود. ورود گردشگران به منطقه از ساعت 12 ظهر تا 12 شب ممکن است و مدت زمانی که در این منطقه سپری می کنند، به طور میانگین حدود 2 ساعت تخمین زده شده است. اگر به جاذبه های طبیعی علاقه مند هستید، در سفر به قونیه بازدید از آبشار و غار یرکوپرو را از دست ندهید.

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید