پارک ملی و دریاچه بی شهیر در طبیعت زیبای قونیه

پارک ملی و دریاچه بی شهیر در طبیعت زیبای قونیه

ترکیه در منطقه بیوژئوگرافی مهمی واقع شده است و تنوع برخی از گیاهان و جانوران بومی آن بسیار بیشتر از کل اروپا است. «دریاچه بی شهیر» (Beyşehir Lake) همانند دریاچه نمک قونیه یکی از تالاب های مهم ترکیه می باشد اما تحت تاثیر منابع آلودگی واقع شده است؛ این آلودگی ها از مناطق مسکونی و کشاورزی نشأت گرفته است. تالاب اطراف دریاچه Beyşehir و 33 جزیره کوچک آن برای پرورش و مهاجرت پرندگان بسیار مهم هستند.

دریاچه بی شهیر در شهر قونیه ترکیه

گردشگری در اطراف دریاچه بی شهیر قونیه

چندین نهر و رودخانه از کوه Dedegol  در غرب و از کوه سلطان در شرق این دریاچه را تغذیه می کنند؛ در تمام فصل ها قله کوه ها با برف پوشیده شده است. بیشهیر به عنوان منطقه تالاب در کلاس A طبقه بندی و اعلام شده است و دو ناحیه موجود در این منطقه، یعنی دریاچه بی شهیر و قزل داغ (Kızıldağ) به عنوان پارک ملی شناخته می شوند. این حوضه چندین تندیس حفاظتی دارد، سومین دریاچه منطقه آناتولی ترکیه است و در داخل کوه های میانه توروس، حوضه ای بسته محسوب می شود. بزرگترین دریاچه ترکیه که البته بزرگترین دریاچه خاورمیانه نیز است، دریاچه وان در شهر وان می باشد. در این حوضه آبی که عمق آب آن در بیشترین حالت به 10 متر می رسد، امکان شنا وجود دارد در ساحل آن هتل ها، رستوران ها، کافه ها و پارک وجود دارد و تمامی شرایط برای حضور گردشگران و تورهای گردشگری قونیه فراهم شده است. علاوه بر شنا، پیاده روی و دوچرخه سواری از دیگر فعالیت هایی است که می توان در اینجا انجام داد. تورهای جیپ سافاری نیز برگزار می شود.

دریاچه بی شهیر در شهر قونیه ترکیه

پارک ملی دریاچه بی شهیر قونیه

پارک های ملی مناطقی از زمین هستند که به دلیل زیبایی، منابع بیولوژیکی و طبیعی خود و یا اهمیت آن در تاریخ یا علم، متعلق به دولت است و توسط دولت ها محافظت می شود. پارک ملی این حوضه که بزرگترین حوضه بسته در ترکیه است و در جنوب غرب شهر قونیه و در کنار دریاچه واقع شده، دارای مساحت کل 88،750 هکتار است و زیستگاه های مختلفی را در خود جای داده است؛ 16 گونه ماهی مانند کپور در آب این حوضه زندگی می کنند و همچنین منطقه ای مهم برای پرندگان محسوب می شود، 153 گونه پرنده مختلف از قبیل اردک وحشی در اینجا زندگی می کنند. 14 جانور خزنده مختلف نیز شناسایی شده است. گونه های گیاهی زیادی نیز از قبیل سدر لبنان، صنوبر معمولی، کاج سیاه، بلوط، درخت زبان گنجشک، گردو، توت سیاه، لاله کوهی، خشخاش و ... است؛ از 560 گونه گیاهی موجود 88 گونه بومی است.

زیستگاه پرندگان در دریاچه بی شهر شهر قونیه

گونه های گیاهی در پارک ملی دریاچه بی شهیر قونیه

از نظر گردشگری محیط زیست، این پارک ملی منطقه ای مهم محسوب می شود. یکی از جاذبه ها و زیبایی های مهم این پارک ملی، کوه آناماس (Anamas Mountains) است که از آنجا دیدگاه جالبی از حوضه بی شهیر خواهید داشت. علاوه بر جاذبه های طبیعی، در این پارک ملی شما شاهد تمدن های متعددی از هیتی ها، سلجوقی ها و عثمانی ها خواهید بود. افرادی که از روستاهای نزدیک به پارک ملی می آیند، پنیر، شیر، کره، تخم مرغ و گیاهان کوهی تازه خود را به فروش می رسانند. اینجا یک مقصد فوق العاده برای گشت و گذارهای پاییزی است. اگر اهل طبیعت گردی هستید در سفر به قونیه از این منطقه دیدن کنید.

آثاری از تمدن های باستانی در پارک ملی دریاچه بی شهیر قونیه

موقعیت

پارک ملی قونیه کجاست؟ این مجموعه را در جنوب غرب ترکیه، شهر قونیه و در منطقه بی شهیر پیدا کنید.

امتیاز 4.67از 5 (3 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید