دریاچه دهانه آتشفشان مکه قونیه در آتشفشانی به قدمت چهار میلیون سال

دریاچه دهانه آتشفشان مکه قونیه در آتشفشانی به قدمت چهار میلیون سال

در استان کاراپینار (Karapınar) شهر قونیه، منطقه ای آتشفشانی به همین نام، یعنی کاراپینار وجود دارد. میدان آتشفشانی بازالتی کاراپینار از 5 مخروط خاکستر، دو میدان گدازه و چندیدن دهانه انفجاری و مِآر تشکیل شده است. کوه مکه (Meke mountain)  با ارتفاع 300 متر (ft980) یکی از بزرگ ترین مخروط های خاکستر در ناحیه آناتولی مرکزی و یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه منطقه محسوب می شود. کوه مکه توسط دریاچه ای به نام دریاچه مکه (Meke Gölü Meke or Crater Lake) احاطه شده است. برخلاف دریاچه وان، دریاچه مکه یک دریاچه دهانه آتشفشانی است، یعنی در داخل دهانه مخروط یک آتشفشان شکل گرفته است. در مرکز دهانه آتشفشان مکه که حدود 4 میلیون سال پیش فوران کرده بود، آتشفشان دیگری هم دیده می شود که چندین سال پس از شکل گیری مخروط اصلی فوران کرد.

دریاچه دهانه آتشفشان مکه در شهر قونیه ترکیه

ویژگی های آب دریاچه دهانه آتشفشان مکه و کاهش سطح آب

دریاچه مکه اکنون شامل دو دریاچه با جزایر متنوع است. دریاچه ای که درون مخروط آتشفشان شکل گرفته، عمیق است و حاوی آب شور می باشد. به طور کلیغلظت دی اکسید کربن و نمک در آب این دریاچه ها بالا است؛ رنگ آب نیز قرمز است که دلیل آن احتمال وجود میکروارگانیسم هایی است که قادرند در چنین آب هایی زندگی کنند. در سال 2009 یک دانشمند از دانشگاه سلجوق (Selçuk University) قونیه اعلام کرد که دریاچه تقریباً خشک شده است و دلیل این امر را استخراج بی رویه آب جهت آبیای و کشاورزی بیان کرد. فصل خشکسالی در سال 2014 نیز سبب کاهش سطح آب زیرزمینی و خشکی بیش تر دریاچه گردید.

دریاچه دهانه آتشفشان مکه در شهر قونیه ترکیه

کوه مکه و دریاچه آن یک منطقه حفاظت شده

در ابتدا در سال 1989 دریاچه دهانه آتشفشان مکه به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام و در سال 1998 به عنوان یک اثر طبیعی ثبت شد. در 21 ماه ژوئن 2005 نیز عنوان شد که دریاچه و مناطق اطراف آن برای غاز های وحشی دارای اهمیت بین المللی است.

دریاچه دهانه آتشفشان مکه در شهر قونیه ترکیه

آدرس

اگر به گشت و گذار در طبیعت علاقه مند هستید، در سفر به قونیه از این جاذبه طبیعی دیدن کنید. برخی از تورهای قونیه ممکن است بازدید از این جاذبه توریستی را در برنامه های بازدید خود قرار داده باشند؛ اگر خارج از تور قونیه و به صورت شخصی به این شهر مسافرت کردید و در صدد بازدید از این جاذبه طبیعی بودید می توانید آن را در محله اولوس پیدا کنید؛ بازدید از آن رایگان است.

Address: Ulus Mahallesi, 42400 Karapınar/Konya, Turkey.

امتیاز 5.00از 5 (2 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید