موزه ارغلی شهر قونیه و عجیب ترین آثار تاریخی جهان

موزه ارغلی شهر قونیه و عجیب ترین آثار تاریخی جهان

«موزه اِرغلی» (Ereğli Museum) یکی دیگر از موزه های معروف ترکیه است که در سال 1968 در شهر قونیه تأسیس شد. در این مجموعه 8096 دارایی فرهنگی قونیه در معرض نمایش قرا داده شده است و در سال نزدیک به 10900 نفر از آن بازدید می کنند. در این مرکز فرهنگی یک نمایشگاه محصور بزرگ وجود دارد، که در محوطه سالن ساخته شده است؛ این موزه ترکیبی از تمدن های 7000 سال قبل از میلاد مسیح تا دوره نو سنگی را بدون وقفه و به طور متوالی نمایش می دهد. دارایی های فرهنگی که در شهر باستانی Herakleia و اطراف آن یافت شده است، در اینجا در معرض دید عموم قرار داده شده است.

موزه های معروف ترکیه، موزه ارغلی در شهر قونیه

مصنوعات موجود در موزه ارغلی قونیه ترکیه

مصنوعات زیادی در موزه ارغلی وجود دارد که در اینجا به تعدادی از آن ها اشاره می شود. دستبند، مجسمه، کوزه های آب، ابزارهای حفاری، گلدان های سفالی پخته شده، قاب های طلایی، گلدان های شیشه ای متعلق به دوره سلجوقیان، صورتک هایی از حیوانات و انسان که به عصر برنز اولیه تعلق دارد، استوانه ها و مهر و موم هایی متعلق به دوره هیتیتی ها و کریستوگرام طلایی (golden christograms) که نمادی از مسیحیت است. مصنوعات معماری متعلق رومی ها، گلدان های لعابی متعلق به دوره سلجوقی و کرامان اغلو (Karamanoğlu)، قرآن های دست نوشته با طلا، تفنگ، فرش های دست بافت و گلیم از جمله دارایی های فرهنگی این مجموعه هستند.

موزه های ترکیه، موزه ارغلی در شهر قونیه

موزه های معروف ترکیه، موزه ارغلی در شهر قونیه

عجیب ترین آثار تاریخی جهان در موزه ارغلی قونیه

علاوه بر موارد مذکور، بنای یادبود İvriz Rock متعلق به اواخر دوره هیتی، تابوت های چوبی با روکش طلا که به بخشی از دوره هلنیستیک مربوط است و در تپه گوز تپه (Göztepe Tumulus) یافت شده است و همچنین سکه های طلایی مربوط به Ephesus، از جمله شگفت انگیزترین و جالب توجه ترین آثار تاریخی جهان هستند که در موزه ارغلی می توان دید.

موزه های معروف ترکیه، موزه ارغلی در شهر قونیه

موزه های ترکیه، موزه ارغلی در شهر قونیه

ساعات بازدید و آدرس موزه ارغلی قونیه

بازدید از این مجموعه که در محلۀ بویاسی علی شهر قونیه و بلوار آتاتورک قرار دارد، در تمام روزهای هفته بجز دوشنبه ها از ساعت 8:00 تا 17:00 امکان پذیر است.

Address: Boyacı Ali Mahallesi, Atatürk Blv No:16, 42310 Ereğli/Konya, Turkey.

 

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید